Kierowca bez doświadczenia

dodano dnia :20.05.2012

Temat : Mobilny Internet - Aldi Talk


Internet,który używam będąc w trasie,kupiłem w markecie Aldi w Niemczech.Nie wiem,czy ten market ma go cały czas w sprzedaży,czy to była tylko chwilowa oferta Aldika,ja miałem to szczęście,że po rozmowie na parkingu z innym kierowcą,poszedłem do najbliższego Aldika i kupiłem modem marki "HUAWEI"(Web Stick - j.niemiecki) i kartę startową (Prepaid Starter - Set - j.niemiecki)Podaję stronę domową Aldi Talk http://www.alditalk.de .Za modem firmy "HUAWEI"zapłaciłem czterdzieści dwa euro,a za kartę startową dziesięć euro.Karta SIM jest z sieci e-plus.W internecie jest bardzo dużo informacji na temat internetu Aldi Talk,modemu i sieci e-plus.Można również kupic za niższą cenę cały zestaw na różnych aukcjach internetowych,wystarczy poświęcić trochę czasu i poszukać przy pomocy wyszukiwarki Google.

Kupiłem cały zestaw i co dalej ?
 Możliwe,że część osób,które nie znają dobrze języka niemieckiego,będzie miało problemy z uruchomieniem internetu,ponieważ potrzebujemy zarejestrować kartę i po rejestracji ją doładować,następnie zdecydować w jaki sposób będziemy używać internet.tzn.jaki wybierzemy profil(o profilach powiem zachwile.)To jaki profil  wybierzemy,wiąże się z opłatą za korzystanie z internetu.A wszystko musimy zrobić używając do tego języka niemieckiego.W dalszej części tematu,powiem jak to wszystko zrobić nie znając wogóle języka niemieckiego.

W jaki sposób mam zarejestrowac kartę SIM z numerem telefonu.?
Kartę SIM,należy zarejestrowac na niemiecki adres.Fakt jest taki,że podczas rejestracji nikt tego nie weryfikuje,rejestracja to nie jest podpisanie umowy,po prostu w Niemczech karty bez umów,muszą być zarejestrowane.Moją kartę zarejestrowała mi znajoma,która mieszka w Niemczech na stałe.
Mamy trzy możliwości rejestracji.Pierwsza to rejestracja przez telefon,ale do tego potrzebujemy znać język Niemiecki,by swobodnie móc przeprowadzic rozmowę telefoniczną.Drugi sposób to wypełnienie formularza,który znajduje się w zestawie startowym i przesłać go faxem na podany numer faxu w formularzu.Trzeci sposób i najwygodniejszy,gdzie nie musimy znać języka niemieckiego to rejestracja przez internet na stronie http://wwwmedionmobile,de Podczas rejestracji możemy podać swoje imię i nazwisko,bądź imię i nazwisko osoby,która będzie rejestrować nam kartę(może to być ktoś z rodziny lub znajomy)W dalszej kolejności rejestracji podajemy adres zamieszkania (koniecznie na terenie Niemiec) i adres e-mail.Może to być nasz adres lub znajomego.Następnie podajemy numer telefonu,który został nam przydzielony.Znajdziemy go w zestawie startowym.Na końcu podajemy numer karty SIM.Po poprawnej rejestracji zostaniemy poinformowani,że za ok.piętnaście minut nasza karta będzie aktywna.

Skąd będę wiedział,że moja karta jest już aktywna ?
Na aktywnej karcie mamy załączony roaming.Możemy ją umieścić w telefonie bez SIM-Locka i spróbować wykonać połączenie będąc w Polsce.Ja pierwsze połączenie wykonałem,gdy pojechałem w trasę i byłem już na terenie Niemiec.Zadzwoniłem na swój polski numer i bez problemu się połączyłem.

Jakie mam możliwości korzystania z internetu ?
Do wyboru mam trzy możliwości.(profile)
1.Płacimy za wykorzystany przesył - Dokładnie nie wiem ile kosztuje,ale jest bardzo drogie i nie opłaca się korzystać z tej opcji.
2.Płacimy za jeden dzień używania 24h - ta opcja również jest droga,bo za 24 h używania internetu zapłacimy 1,99 Euro (ponad 4 zł.PLN)
3.Płacimy za jeden miesiąc - Ta opcja jest najkorzystniejsza,ponieważ płacimy za cały miesiąc z góry i mamy do dyspozycji 5 GB transferu.Koszt tej opcji to 15euro - ryczałt (ok.60 - 70 zł.PLN/miesiąc,zależy od kursu euro)Wcześniej myślałem,że transfer jest bez ograniczeń,ale robiąc ten temat,doczytałem że do dyspozycji jest 5GB transferu.Przy moim używaniu internetu,nigdy mi tego transferu nie zabrakło dlatego myślałem,że jest bez limitu.

Mam zarejestrowaną i aktywną kartę SIM co dalej ?
Następnym krokiem jest doładowanie karty,ponieważ w momencie zakupu mamy na niej tylko dziesięć euro.Aby korzystać z internetu w opcji "miesiąc (monatsflat - j.niemiecki)"potrzebujemy mieć na karcie piętnaście euro.

Gdzie mogę doładować moją kartę SIM z sieci e-plus ?
Doładowanie karty możemy kupić praktycznie na każdej stacji benzynowej na terenie Niemiec.Wystarczy powiedzieć:
-(wymowa)Aufladen kartę e-plus byte,co znaczy poproszę o doładowanie karty z sieci e-plus
Prawdopodobnie sprzedawca zapyta się za jaką kwotę i powie
- (wymowa) wij fijl aufladen) co będzie znaczyło - Za ile doładować ?
Odpowiadamy:
-(wymowa - fyinfcejn ojro) j.pol - Piętnaście euro.
Wymowa którą napisałem nie jest pisownią w języku niemieckim jest wymową zdań w języku niemieckim.W zupełności wystarczy nauczyć się tej wymowy,aby pracownik na niemieckiej stacji zrozumiał nas co chcemy i doładował nam naszą kartę SIM.

Jak wygląda doładowanie karty i co dalej mam z tym doładowaniem zrobić ?
Gdy pracownik na stacji benzynowej doładuje nam kartę,zapłacimy piętnaście euro to otrzymamy od niego kupon na którym będzie szesnaście cyfr,to jest nasz kod,dzięki któremu doładujemy sami naszą kartę SIM.
Mamy dwie możliwości doładowania karty.Pierwsza przez telefon i właśnie ja tak zrobiłem.Jak to wygląda.
Wkładamy kartę SIM do telefonu komórkowego bez SIM-Locka,a następnie wykonujemy kolejne czynności.
Wybieramy po kolei.
*104* następnie wpisujemy nasz szesnastocyfrowy kod doładowujący,potem # i naciskamy zieloną słuchawkę.
W tym momencie nasza karta SIM została doładowana za kwotę piętnaście euro.
Może się zdarzyć,ze nie będziecie mieli telefonu bez SIM- locka i tym samym nie będziecie mogli tym sposobem doładować swojej karty.Do rozwiązania tego problemu służy nam drugi sposób.Ale za nim,będziemy mogli z niego skorzystać,musimy najpierw zainstalowac aplikację "MEDION mobile Verbindungsassistenten",której program instalacyjny znajduje się w naszym modemie marki "HUAWEI" kupionym w moim przypadku w sieci Aldi.

1.Modem HUAWEI
2.Autoodtwarzanie
W jaki sposób instaluje się program "MEDIONmobile -Verbindungsassistenten" na laptopie


Jak widzicie na (zdjęciu nr.1 - Modem HUAWEI) modem ten działa na zasadzie "Plug and Play",czyli wystarczy podłączyć go do portu USB by po chwili na ekranie ukazało nam się okno instalacji programu

zdjęcie nr.2 - Autoodtwarzanie
Klikamy na "Uruchom:Autorun.exe" i program automatycznie zacznie się instalować.Program jest w języku niemieckim i będziemy musieli klikać kolejne okna "Dalej"czyli przycisk na dole po prawej stronie okien.Gdy program zostanie zainstalowany,wówczas zostaniemy poproszeni o wpisanie kodu PIN karty.Wpisujemy kod PIN i wtedy mamy już uruchomioną aplikacje "MEDIONmobile -Verbindungsassistenten"


Główne okno programu - "MEDIONmobile -Verbindungsassistenten"

Po lewej stronie widzicie główne okno programu.Opiszę wszystkie przyciski.
Trennen - załącz/wyłącz internet.Na zdjęciu ramka na około przycisku ma kolor zielony,oznacza że mamy połączenie z internetem.Kolor czerwony,brak połączenia z internetem.
Einstellung Profil - wybór profilu.
Prepaid Guthabenverwaltung - sprawdzanie i doładowywanie karty SIM.
SMS/MMS - sprawdzanie wiadomości sms/mms.
Signal - siła sygnału.
Status - kolor zielony(połączenie z internetem)
             kolor  szary(brak połączenia z internetem)
Port - PCMCIA/USB - połączenie modemu przez port USB
Profil - Manatsflat - wybrany profil "Miesiąc"
Netz - MEDIONmobile - siec
EDGE - aktualny typ przesyłania danych 


UWAGA !!!
Po zainstalowaniu programu w pierwszej kolejności należy doładować kartę SIM,później wybrać profil (miesiąc) i przyciskiem (Trennen)uruchomić internet.
Program po zainstalowaniu i uruchomieniu ma ustawiony profil na (Tagesflat -.Dzień),jeżeli po doładowaniu karty SIM,nie zmienimy profilu na (Monatsflat - Miesiąc) wtedy po uruchomieniu internetu program będzie działał w profilu (Dzień) i z naszej karty zostanie pobrana opłata w wysokości 1,99 euro.


Jak doładować kartę SIM za pomocą programu "MEDIONmobile -Verbindungsassistenten"?

Najpierw opiszę poszczególne przyciski.

Guthabenabfrage:
Info - Po naciśnięciu zostaniemy poproszeni o naciśnięcie przycisku "Abfrage"w celu sprawdzenia stanu konta na naszej karcie SIM.
Abfrage -Po naciśnięciu ukaże nam się informacja o stanie konta na naszej karcie SIM.
Aufladen/Aufladencode
Info - Po naciśnięciu zostaniemy poinstruowani,że należy wpisać kod w wolne pole,a następnie nacisnąć przycisk "Absenden"

Po wpisaniu szesnastocyfrowego kodu i naciśnięciu przycisku "Absenden"w oknie ukaże nam się komunikat "Bitte Warten !! - Proszę Czekać !!".W tym momencie są przesyłane dane na serwer i po krótkiej chwili otrzymamy informację o stanie naszego konta.
Na koniec naciskamy przycisk "Schllezen" i zamykamy okno.

W tym momencie mamy doładowaną naszą kartę SIM

Jak ustawić profil - "Monatsflat - Miesiąc" ?

Gdy doładujemy kartę SIM i otworzymy okno wyboru profilu(zdjęcie obok),automatycznie zaznaczony jest profil (Tagesflat - Dzień),my chcemy ustawić profil (Monasflat - Miesiąc),więc musimy zaznaczyć "ptaszkiem"(pokazałem czerwoną strzałką i czerwonym okręgiem,gdzie należy zaznaczyć"ptaszka").Gdy mamy zaznaczony profil (Monasflat - Miesiąc)klikamy w duży przycisk(Abfrage Option Status)W okienku,gdzie do tej pory pisało o statusie (tagesflat-dzień)pojawi się komunikat "Bitte Warten !! - Proszę Czekać !!".W tym momencie są przesyłane dane na serwer i po krótkiej chwili otrzymamy informację o naszym profilu.Powinno pisać miedzy innymi,że mamy aktywny internet na 30 dni(30 tages).Gdy informacje przyjdą z serwera,możemy zamknąć okno klikając w przycisk (Schllezen).

Do tej pory załadowaliście swoją kartę SIM i ustawiliście profil internetu na miesiąc.W tym momencie wróciliście do głównego okna programu.Teraz wystarczy kilknąć w przycisk (Trennen),który jeszcze posiada czerwoną obwódkę.Po kliknięciu w ten przycisk,należy chwilę poczekać,program będzie łączył się z serwerem,i przydzieli wam adres IP.Po chwili,automatycznie otworzy się przeglądarka,którą macie zainstalowaną na swoim laptopie,a w niej ukaże się strona główna AldiTalk http://www.alditalk.de
Gdy strona AldiTalk będzie załadowana,oznacza to ,że macie połączenie z internetem i możecie z nie go korzystać praktycznie do woli.Piszę,że praktycznie ponieważ,jak już wspominałem macie do dyspozycji 5GB przesyłu.Ja używam internet wszędzie gdzie tylko mogę w Niemczech i jeszcze nigdy tego limitu nie wykorzystałem.


Jeszcze kilka dodatkowych informacji.

Po kliknięciu w głównym oknie przycisku SMS/MMS otworzy Wam się okno wiadomości (zdjęcie po lewej stronie).W tym oknie,będziecie mogli przeczytać sms,w którym będzie podana data do kiedy Wasz internet jest aktywny.Jaki szybki jest internet,czy będę mógł oglądać filmy na YT i rozmawiać przez Skype ze znajomymi,rodziną ?
Wszystko zależy od tego w jakim systemie będziemy odbierać dane przesyłane do modemu.Modem potrafi pracować w następujących systemach:


 • HSDPA-Transmisja danych: aż 7,2 MBit/s¹
 • HSUPA-Transmisja danych: aż 5,76 MBit/s¹
 • UMTS-Transmisja danych: aż 384 KBit/s
 • EDGE-Transmisja danych: aż 236,8 KBit/s
 • GPRS/GSM-Transmisja danych: aż 53,6 KBit/s

 • 1.Jeżeli modem jest przystosowany

  Przykładowo,gdy jesteśmy w zasięgu systemu GPRS lub EDGE ciężko będzie oglądać filmy na YT ,bo bardzo długo się ściągają.Również będzie nam zrywać Skype podczas rozmowy.Jednak zwykłe chodzenie po internecie i wczytywanie stron jest w miarę szybko.

  Jednak,gdy znajdziemy się w zasięgu HSDPA tak,jak ja teraz jestem w momencie pisania tego tematu,chodzenie po internecie to czysta przyjemność.Wszystko chodzi bardzo szybko,filmy na YT ogląda się bez zacinania i Skype wogóle się nie zrywa.


  Kiedy internet chodzi szybko a kiedy wolno ?
  Gdy stoimy truckiem w mieście,wtedy mamy duże szanse być w zasięgu UMTS ,a nawet HSDPA.wtedy internet chodzi bardzo fajnie.Na parkingach przy autostradach jest różnie,czasami będziemy w zasięgu EDGE a czasami UMTS.Na dzikusach,gdzieś w górach albo szczerych polach możemy znależć zasięg zaledwie GPRS lub EDGE.Rzadko uda nam się znaleźć szybszy system przesyłania danych.

  Czy internet działa po za granicami Niemiec ?
  Tak,jest załączony roaming i w momencie załączenia internetu zostaniemy o tym poinformowani przez program,że będziemy łączyć się w roamingu.

  Ile kosztuje połączenie w roamingu ?
  Dokładnie nie wiem,ale mogę powiedzieć,że po dwudziestu  minutach pisania wiadomości na Skype,z naszego konta ubędzie 0,50 eurocentów(ok.2 zł.PLN),oczywiście połączymy się w roamingu,tylko wtedy,gdy na koncie mamy jakieś pieniądze.Gdy nasze konto wykazuje saldo 0,00 Euro,wówczas nie połączymy się w roamingu.


  Podaję ciekawy link,który znalazłem dzisiaj podczas pisania tego tematu.Wykaz sieci komórkowych oferujących karty prepaid do internetu w całej europie.Polecam !!!
  http://www.prepaidgsm.net/index.php

  Myślę,że po przeczytaniu tego tematu,nie będziecie mieli problemów z kupnem i zainstalowaniem mobilnego internetu na swoich laptopach.Gdy by jednak pojawiły się jakieś pytania,to proszę je zadawać w komentarzach na stronie "Kierowca bez doświadczenia"oraz pisać do mnie na maila kdtruck.blog@op.pl

  dodano dnia :19.05.2012
  Temat : Mapy,laptop,nawigacja

  Wszystko o czym będę pisał w tym temacie"mapy,laptop,nawigacja",które używam są moim wyborem. Podczas mojej pracy dla mnie sprawdzają się praktycznie w stu procentach.Piszę,że praktycznie bo jak wszystko na tym świecie,"mapy,laptop,nawigacja" mają zalety jak i wady.Oczywiście mają więcej zalet,a wad moim zdaniem mało,ale jednak mają.Oczywiście opiszę zalety oraz wady.Nie uważam,że "mapy,laptop,nawigacja" które używam są najlepsze na świecie,bo możliwe że są lepsze,jednak z tych,które używałem bądź widziałem u innych kierowców,"mapy,nawigacja,laptop"te mi odpowiadają najbardziej i w najbliższym czasie,nie planuję nic zmieniać.Jeszcze jedno wyjaśnienie,zanim zacznę temat."Laptop"nie będę pisał o moim laptopie,ponieważ ten już dawno nadaje się do wymiany i w niedługim czasie zakupię nowy,w słowie "laptop"chodzi o mapę,którą mam na nim zainstalowaną "AutoRoute 2011"o której będę pisał i której dotyczy temat.Pisząc o mapie "AutoRoute 2011",również będę pisał o antenie GPS,która obsługuje mapę "AutoRoute 2011".Antena jest podłączona do laptopa,tak więc w tytułowym słowie"Laptop"mam na myśli,również antenę GPS.

  Po tych kilku zdaniach wprowadzenia myślę,że mogę zacząć  temat.

  1.Mapy papierowe - Atlas samochodowy.

  Mapy,a dokładnie atlasy samochodowe tradycyjne - papierowe.W każdej trasie mam w trucku te dwa atlasy.
  Pierwszy od góry to atlas europy.Bardzo fajny,dokładny i czytelny atlas.Kupiłem go w Auchan w Polsce,ale z pewnością można go kupić w jakiejś księgarni internetowej.Duży atlas,w którym bez problemu znajdziemy wszystkie drogi,które szukamy podczas planowania trasy.Również w tym atlasie,znajdziemy dokładne mapy kilkunastu największych miast europy.
  Drugi atlas to bardzo dokładny atlas Francji.Kupiłem go we Francji na stacji Shell.Jako,że bardzo dużo jeżdżę po Francji,uznałem że powinienem mieć taki atlas w trucku,by w razie potrzeby szybko znaleźć te informacje,które potrzebuję.Duży,czytelny i bardzo dokładny.Znajdziemy w nim wszystkie drogi od autostrad do landówki niższych kategorii zaznaczonych na mapie kolorem biały.Myślę,że tyle informacji na temat tych atlasów wystarczy.W dzisiejszych czasach nawigacji i GPS,tych map teraz praktycznie nie używam.Mam je zawsze przy sobie w trasie w razie,gdyby cała moja elektronika,która pomaga mi dojechać do celu zawiodła tzn.zepsuła się.Jednak za nim,zaczął bym używać tych map,powiem Wam,że mam również zapasową nawigację i zapasowy drugi laptop wielkości 10,1" z wgraną AutoRoute 2011,ale o tym za chwilę.

  2.Nawigacja


  Nawigacja NavRoad - Leeo 7 "jest nawigacją,którą obecnie używam w codziennej pracy.Oczywiście używałem jeszcze inne nawigacje "TomTom,Mio z mapą MioMap"lecz bardzo krótko,ale o tych dwóch nawigacjach napiszę później.Teraz chciałbym się skupić na dwóch nawigacjach,które poznałem dosyć dobrze.Pierwsza to nawigacja Nokia-500,która była moją pierwszą nawigacją w życiu i którą używałem ponad sześć lat,również na początku pracy na Unii.Nawigację NavRoad - Leeo 7 ",używam niecałe pół roku,ale w tym czasie zdążyłem ją poznać i wyrobić sobie o niej zdanie.Na nawigacji Nokia-500 jak na NavRoad -Leeo,używałem i używam Auto Mapę.

  Dlaczego przestałem używać nawigacji Nokia - 500 ?
  Ponieważ zepsuła się w niej wbudowana antena GPS,cały czas otrzymywałem komunikat "Brak sygnału GPS".Nawigacja wiernie służyła mi przez wiele lat i gdy się zepsuła,zdecydowałem się na zakup nowszej i szybszej nawigacji z szybszym procesorem i większą pamięcią.Wszystkie te właściwości wpływają na szybkość pracy nawigacji i tym samym na komfort pracy kierowcy podczas jej używania.
  Dostaję pytania na temat ustawienia profilu w Auto Mapie na profil - "samochody ciężarowe".
  O samej Auto Mapie napiszę później,tutaj jednak wspomnę,że profil "ciężarowy"potrzebuje szybkiego procesora i większej pamięci od profilu "osobowe".

  Z czym to jest związane i dlaczego ?
  Gdy mamy ustawiony profil"ciężarowe"w momencie wyszukiwania trasy przez Auto Mapę,potrzeba więcej czasu,aby tą trasę wraz z nawigacją przygotować,by kierowca mógł z niej korzystać.Gdy stoimy na parkingu i nigdzie się nie śpieszymy,mamy czas czekać,aż Auto Mapa tę czynność wykona,gorzej jest podczas jazdy,gdy przejedziemy nasze skrzyżowanie,nie skręcimy w tą drogę,którą mieliśmy zaplanowaną z różnych przyczyn.Wtedy oczekujemy,że Auto Mapa szybko znajdzie nam kolejną trasę,szybki skręt,aby za daleko nie odjechać od naszej zaplanowanej trasy.Trzeba też pamiętac,że Auto Mapa,aby mogła pracować ze swoją maksymalną szybkością,potrzebuje dzisiaj szybszej nawigacji niż było to jeszcze kilka lat temu,ponieważ jest bardziej rozbudowana i ma więcej funkcji,niż to było trzy czy cztery lata temu.
  Teraz co się działo w Noki-500,która parametry miała dużo niższe niż obecnie używany NavRoad - Leeo.Gdy miałem ustawiony profil na "ciężarowe"Nokia-500 bardzo długo szukała nowej drogi.Bardzo często zawieszała się w czasie jazdy i musiałem resetować ją,by mogła znowu pracować.Nie muszę chyba pisać,jaka jast reakcja kierowcy,gdy w zatłoczonym,dużym mieście, gdzie jesteśmy pierwszy raz i polegamy przede wszystkim na nawigacji,ta robi nam psikusa i się zawiesza.Piszę o tym,ponieważ przy zakupie nawigacji,należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę,która czasami może być kusząca,ale przede wszystkim na parametry tej nawigacji.Jak sprawuje się profil"ciężarowy"na NavRoad - Leeo ?Powiem szczerze,że nie wiem,ponieważ jeżdżę na profilu "osobowe",dlatego,że profil "ciężarowe"jak dla mnie nie zdał egzaminu.Pomimo,że wprowadziłem dane pojazdu do Auto Mapy,ta i tak kilka razy poprowadziła mnie pod zakaz tonażowy i wybierała całkiem niepotrzebnie dłuższą drogę,a przekonałem się o tym kilka razy,gdy znałem drogę,można było nią jechać truckiem,bez zakazów tonażowych i wysokościowych,a jednak Auto Mapa na profilu"ciężarowe"wybrała inną drogę - dłuższą.
  Kolejne pytanie,które bardzo często się powtarza.

  Jaki duży wyświetlacz powinienem kupić ?
  Nokia - 500 miała wyświetlacz 4,3 " a NavRoad - Leeo posiada wyświetlacz wielkości 7 ".Dlaczego wybrałem wyświetlacz siedem cali.Ponieważ jest bardzo wygodny w używaniu.Czasami podczas jazdy,potrzebuję poszukać np.najbliższej stacji,zmienić trasę itd.Podczas jazdy,gdy czasami ręka nam się zatrzęsie,nie ma problemu trafić w to miejsce na wyświetlaczu w które chcemy.Na wyświetlaczu 4,3 cala często trafiałem w inne miejsce niż planowałem.Dodatkowo na wyświetlaczu siedem cali wszystko jest ładnie widoczne i przejrzyste.Oczywiście,każdy kierowca kupuje taką dużą nawigację jak uważa,ale zaobserwowałem,że coraz więcej kierowców jednak decyduje się na duże nawigacje.NavRoad - Leeo 7" posiada dużo dodatkowych funkcji,o których możecie przeczytać w internecie,ja tutaj nie będę o nich pisał.Powiem szczerze,że z dodatkowych funkcji używam czasami kalkulatora.Kupiłem ją przede wszystkim do używania jako nawigacji.Kupując NavRoad - Leeo 7" sugerowałem się parametrami które posiada.Ma wbudowany system Windows CE 6.0 pamięć 128 MB i szybki procesor Centrality Atlas-V 600 MHz.Jest nie porównywanie lepszą i szybszą nawigacją od Noki - 500,której Nokia już nie produkuje.
  Osobiście jestem z niej bardzo zadowalany bo spełniła moje oczekiwania,jeżeli chodzi o szybkość działania.Szukałem takiej nawigacji,która nie będzie się zawieszać i jak narzazie jeszcze się nie zawiesiła.Podaję link do strony domowej NavRoad Leeo - 7" http://www.navroad.com/pl/produkt,104.htm
  Ostatnio jednak odkryłem małą wadę wyświetlacza,jeszcze nie wiem czym to jest spowodowane.Parę dni temu,dopiero ściągnąłem folie ochronną z wyświetlacza i zauważyłem,że podczas słonecznego dnia,gdy słońce mocno świeci na nawigację,na wyświetlaczy pojawiają się kolory tęczy.Nie wiem czy jest to wada wyświetlacza u mnie,czy te modele po prostu tak mają,czy może kolory tęczy pokazują się z powodu jakiegoś środka chemicznego,który był używany do przyklejenia folii ochronnej.Na dzień dzisiejszy jeszcze nie czyściłem dokładnie wyświetlacza,ponieważ gdy słońce nie świeci wszystko jest w porządku i wtedy zapominam o tym.Gdy wyczyszczę wyświetlacz to zobaczę co się dzieje i napiszę o tym.


  3.Program do nawigacji - Auto Mapa.


  Auto Mapa - Dlaczego ta a nie inna mapa ?
  Możliwe,że niektórzy  z Was zadają to pytanie.Jeszcze inni używają innej mapy i też są bardzo zadowoleni.Nie piszę o tej mapie,że jest najlepsza i niema lepszej.Po prostu,mi ta mapa odpowiada.Używam jej od pięciu może sześciu lat,widzę jak się zmienia i to co robią producenci tej mapy mi osobiście pasuje.

  Co jest w niej takiego,że nie chcę jej zmienić i w najbliższym czasie nie planuję zmieniać mapy do nawigacji ?

  Posiadam najnowszą wersję Auto Mapy,używam ją do pracy w europie i na podstawie krajów,w których jeżdżę i w których używam Auto Mapy mogę stwierdzić,że jest bardzo dobrą,dokładną i szybką mapą.Więcej informacji znajdziecie na stronie domowej Auto Mapy http://www.automapa.pl Bardzo dobrą funkcją,którą ma już dzisiaj większość map do nawigacji jest "Asystent pasa ruchu".który działa bez zarzutów.Bardzo dobrze rozbudowana baza punktów POI z możliwością wpisywania swoich punktów.Ja osobiście z tej możliwości korzystam i wpisuję wszystkie radary,parkingi i sklepy,których nie ma w bazie danych POI,a które spotykam na swoich trasach.Funkcja planowania trasy,dla mnie jest funkcją nie zastąpioną i działa rewelacyjnie.W tym temacie nie będę opisywał jak planuje się trasę w Auto Mapie.Zrobię o tym film,jak również o planowaniu trasy w AutoRoute i dorzucę później do tego tematu.Oczywiście na stronie głównej bloga powiadomię w aktualnościach o dodanym filmie.Mapa ma dużo zalet,ale też znalazłem jedną małą wadę.W Auto Mapie mamy możliwość szukania celu po wpisaniu miasta lub kodu.Gdy już mamy znalezione miasto wpisujemy nazwę ulicy i numer.Nie ma problemu,gdy szukamy małej miejscowości składającej się tylko z jednej dzielnicy.Problem i moim zdaniem wadą Auto Mapy jest,gdy szukamy adresu w dużym mieście np.Koln,Monachium w Niemczech.Podaje przykład tych miast,bo w tych miastach spotkałem się z tym małym problemem.Miasta te posiadają dużo dzielnic i aby auto mapa znalazła ulicę której szukamy,musimy wybrać dzielnice w danym mieście.Problem polega na tym,że praktycznie w stu procentach,gdy dostaję adres do załadunku lub rozładunku mam podaną ulicę bez nazwy dzielnicy i wtedy szukanie danej ulicy robi się dosyć skomplikowane.Musimy wtedy wybierać każdą dzielnicę po kolei z listy wyświetlonych dzielnic i w każdej dzielnicy sprawdzać czy znajduje się dana ulica,Jest to irytujące zajęcie i czasochłonne.Porównując np.MioMap,którą krótko używałem,pamiętam,że tam miasta nie były podzielone na dzielnice i szukanie ulicy było łatwą i przyjemną czynnością.Powtórzę,aby ktoś z Was nie zniechęcił się do Auto Mapy,że dzieje się tak tylko w dużych miastach z wieloma dzielnicami.
  Dodatkowym brakiem,bo nie nazwał bym tego wadą,ponieważ z tego co wiem,żadna mapa do nawigacji tego nie posiada jest brak  wyszukiwania stref przemysłowych zwanych "ZONE".W pewnym stopniu rozumiem producentów map do nawigacji,że nie wprowadzają wyszukiwarek stref przemysłowych "ZONE"ponieważ osoby jeżdżące samochodami osobowymi nie potrzebują szukać takich stref.Myślę,że wiekszość osób kupujących mapy do nawigacji jednak są kierowcami samochodów osobowych.Jest to problem tylko kierowców trucków,szukających "ZONY"Widać,że tutaj producenci map do nawigacji,głównie skupiają się na klientach jeżdżących samochodami osobowymi.A szkoda,bo kireowców trucków,którzy szukają odpowiednich map do nawigacji jest coraz więcej.

  W takim razie,jak kierowcy trucków,mają sobie radzić z szukaniem "ZONE" z zakazami tonażowymi i wysokościowymi,oraz z dojechaniem do celu omijając centra miast ?
  W Niemczech praktycznie w stu procentach,gdy dostaję adres mam podaną nazwę ulicy i nie mam większych problemów,żeby tą ulicę w znaleźć w Auto Mapie (małe problemy w dużych miastach,gdzie są dzielnice),natomiast we Francji bardzo często dostaję nazwę "ZONY" bez ulicy na przykład taki adres:

  Messe "CARTES 2010"
  ZL Paris Nord
  93420 Villepinte
  hale nr.4 stand M120

  i co wy na to,oprócz miasta,które możemy wpisać w nawigację,resztę informacji w tym momencie do niczego nam się nie przyda.Więc jak dojechać do celu?Co ten adres oznacza?:

  Messe "CARTES 2010" - Nazwa firmy.
  ZL Paris Nord  - nazwa zony.
  93420 Villepinte - miejscowość.
  hale nr.4 stand M120 - numer hali i numer stanowiska.

  A gdzie jest ulica o którą pyta nas nawigacja ? - odpowiedź brzmi - NIE MA
  I co teraz ?Wpisujemy nazwę miasta,jedziemy do tego miasta i co dalej.No możemy zaparkować gdzieś swojego trucka i iść na nogach zapytać  przechodniów czy wiedzą,gdzie jest "ZONA" ZL Paris Nord. :)oczywiście w języku Francuskim może Angielskim.

  Co to jest za adres i jak sobie z nim poradziłem ?
  Była to bardzo duża wystawa.Bardzo duże hale i dużo wystawców.Miejscowość Villepinte jest połączona z Paryżem tak,że nawet nie wiemy kiedy kończy się Paryż a zaczyna się Villepinte.
  Jechałem tam,aby załadować wystawców,którzy byli z Berlina w Niemczech.I do Berlina później jechałem z tym ładunkiem.Ale najpierw musiałem dojechać na tą wystawę pod wskazaną nie ulicę tylko "ZONE"jak to zrobiłem.
  Pomogła mi w tym mapa,którą mam na laptopie AutoRoute 2011.


  4.Mapa na laptopie AutoRoute 2011


  Produkt firmy Microsoft AutoRoute 2011 moim zdaniem jest idealnym rozwiązaniem dla kierowców,którzy szybko i bez zbędnego błądzenia,marnowania paliwa i cennych minut jazdy chcą trafić do celu.Mapa jest w języku angielskim,ale to nie przeszkadza,aby bardzo szybko opanować jej podstawowe funkcje.Posiada wyszukiwarkę adresów.Możemy wpisać kod,nazwę miasta i ulicę.Dla bezpieczeństwa dojechania do odpowiedniego miasta,zawsze szukam adresu po kodzie i później wpisuję nazwę ulicy i numer.

  Po co Ci mapa na laptopie,skoro masz już nawigację,nie za dużo tego?
  Kilka razy słyszałem to pytanie od innych kierowców.Mapa to mapa,a nawigacja to nawigacja.Używam obydwóch naraz ponieważ wspaniale się uzupełniają i jadąc mam pełny obraz,gdzie się znajduję.Na mapę patrzymy z widoku 2D,możemy ją oddalać,przybliżać i kontrolować nasze położenie dzięki podłączonej do laptopa antenie GPS.O antenie napiszę za chwilę.Na mapie,są zaznaczone i opisane wszystkie "ZONY" i właśnie dzięki niej dojechałem bez problemów na załadunek,o którym pisałem wyżej.Nie ma wyszukiwarki stref przemysłowych,ale to w niczym nie przeszkadza,żeby taką "ZONĘ" znaleźć samemu.Jak to robię ? Wpisuję po kodzie miejscowość do której mam jechać,a następnie przybliżam tą miejscowość na mapie i w ten sposób przesuwając mapę szukam danej "ZONY".Gdy znajdę "ZONĘ",którą szukałem,następną rzeczą którą robię,jest szukanie najbliższej ulicy znajdującej się przy "ZONIE" lub bardzo często na terenie "ZONY",gdy tą ulicę znajdę,wpisuję ją do nawigacji.Mając wpisaną ulicę w Auto Mapę,ta bardzo szybko wytycza trasę do celu.Jakie to proste,prawda ?W adresie,który dostałem nie miałem podanej nazwy ulicy,a jednak poradziłem sobie z tym problemem i teraz mogę jechać według wskazań Auto Mapy,pomimo że ta nie potrafi znaleźć "ZONY".Wiem,że wielu kierowców,którzy używają AutoRoute w taki właśnie sposób radzą sobie z "ZONAMI"w adresach,gdy brakuje nazwy ulicy.Planowanie trasy jest dziecinnie proste,zmienianie trasy odbywa się poprzez przeciągnięcie myszką lub za pomocą"TouchPad"na laptopie trasy w inne miejsce na mapie,Auto Route sama wytyczy trasę,zmieniać i korygować trasę możemy do woli.Podczas jazdy na mapie widzimy swoją pozycję jako przesuwająca się czerwona strzałka w kółeczku.A wszystko to odbywa się dzięki podłączonej do laptopa za pomocą portu USB antenie GPS.Podaję link do strony domowej AutoRoute,gdzie można pobrać wersję "trial"na 60 dni.Strona w języku angielskim,ale na stronie jest tłumacz na język polski.http://www.microsoft.com/uk/autoroute/home.aspx

  UWAGA !!!
  Mając dużo sprzętu i map w trucku podczas pokonywania każdej trasy,nie zwalnia nas to z obowiązku obserwowania drogi i wszystkich znaków zakazu,nakazu i znaków ostrzegawczych.Również w dalszym ciągu należy obserwować wszystkie znaki informacyjne,znaki kierunku i miejscowości,znaki uzupełniające i tabliczki do znaków drogowych.Należy zwracać szczególną uwagę na znaki tonażowe i wysokościowe.Również w czasie korzystania z "asystenta pasa ruchu",którego oferują nam mapy w nawigacjach,należy zwracać uwagę na znajdujące się na drodze znaki drogowe poziome,a zbliżając się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną zwracać na nią uwagę.

  W takim razie,jak dzięki mapie radzisz sobie z zakazami tonażowymi i wysokościowymi.?
  Na mapie drogi oznaczone są różnymi kolorami.

  Gruby zielony - Autostrady płatne
  Gruby brązowy - Autostrady niepłatne
  Ciemny żółty - Drogi główne
  Jazny żłty - Drogi drugorzędne
  Biały - Drogi lokalne

  Jakimi drogami nie powinny jeździć trucki ?
  Patrząc na mapę i planując trasę,powinniśmy omijać drogi oznaczone kolorem białym i jak najmniej jeździc drogami oznaczonymi kolorem jasno żółtym.Pozostałem drogi oznaczone kolorami gruby zielony,gruby brązowy i ciemny żółty są przystosowanie do jazdy przez trucki.
  Czasami zdarzy się ,że musimy przejechać drogą oznaczoną kolorem jasno żółtym lub białym na załadunek,bądź rozładunek wtedy należy zwracać szczególną uwagę na zakazy tonażowe i wysokościowe,ponieważ na tych drogach występuje ich najwięcej.Również czasami możemy spotkać zakaz tonażowy na drodze oznaczonej kolorem ciemno żółtym z powodu przeżucenia  całego tranzytu na autostrady.Dlatego jadąc drogą oznaczoną kolorek ciemno żółtym,również musimy zwracać uwagę na zakazy tonażowe.Na drodze oznaczonej kolorem ciemno żółtym,raczej nie grozi nam niespodzianka typu "Za niski most"ale to również nie zwalnia kierowców od uważnego patrzenia na znaki drogowe.

  Czy jest nawigacja,która jest idealna do trucków jeżeli chodzi o zakazy tonażowe i wysokościowe.?
  Nie wiem czy jest,ja jeżdżę na tych mapach o których piszę,bacznie obserwuję znaki,ruch samochodów ciężarowych i nie mam problemu z zakazami tonażowymi i wysokościowymi.Jeżeli widzę na mapie tory przecinające drogę,patrzę na kolor tej drogi i gdy decyduję się nią jechać,za nim zbliżę się do mostu dokładnie szukam i wypatruję znaków.Za nim skręcimy w zaplanowaną drogę z ronda czy ze skrzyżowania,musimy patrzeć czy nie stoi znak informujący o zakazie tonażowym lub wysokościowym.
  Moim zdaniem to jest odpowiedź jak radzić sobie z problemem zakazów tonażowych i wysokościowych.Ja osobiście nie ufał bym na tyle nawigacji,aby nie patrząc na znaki,ruch trucków i ogólnie do okoła siebie jechać ślepo za wskazaniami nawigacji.Jeżeli jadę daną drogą pierwszy raz i nie znam tej drogi,mam umiarkowane zaufanie do nawigacji.Gdy chcę skręcić np.w prawo a widzę zakaz tonażowy lub wysokościowy jadę dalej,patrzę na mapę gdzie się znajduję,na kolor drogi po której jadę,a w tym czasie nawigacja ustawiona na profil"osobowe"bardzo szybko znajduje inną trasę i w ten sposób dojeżdżam do celu.Czasami trzeba improwizować,na bierząco zmieniając trasę,ale dzięki mapie AutoRoute zawsze widzę,gdzie jestem i co jest przede mną.Nawigacja służy mi przede wszystkim do pokazywania ile zostało kilometrów do celu,szukania punktów POI i ustawieniu się na odpowiednim pasie,gdy jestem na drodze z wieloma pasami.Najpierw planuję trasę na AutoRoute a potem tą samą trasę przeżucam do nawigacji na AutoMapę.


  5.Antena GPS - Holux - M215


  Antena GPS Holux-M215 jest anteną,którą używam razem z mapą AutoRoute 2011.Kupiłem ją na allegro i bez problemu może ją kupić każdy z Was.Używam ją ponad pół roku i nic złego na jej temat nie mogę powiedzieć.Sprawdza się w każdych warunkach pogodowych i w każdym terenie.Instalacja jest bardzo prosta,wystarczy podłączyć ją do portu USB i system sam ją znajdzie,zainstaluje sterowniki i przydzieli jej port.Uruchamiają AutoRoute musimy jedynie wskazać numer portu,który został przydzielony antenie.Mój port to numer 34,ale system przeważnie przydziela port od 1 do 9.Zasilanie anteny odbywa się również przez port USB.


  W trucku mam jeszcze zapasową nawigację marki "Mio"z mapą "MioMap",której nie będę opisywał,bo dokładnie jej nie znam.Używałem ją bardzo mało i służy mi jako nawigacja zapasowa.Mam również zapasowego laptopa 10,1 cala marki Acer,którego na co dzień wcale nie używam.Mam również zapasowy zasilacz do laptopa,gdy by ten się spalił i zapasowe ładowarki samochodowe do telefonów.

  Gdy jestem w trasie i muszę dowieźć ładunek  na czas,w razie awarii sprzętu czy zasilania,nie mam problemu,że zostaję bez niczego,szybko zmieniam sprzęt czy ładowarkę i pędzę razem z moim truckiem dalej bo czas to pieniądz.

  dodano dnia :16.05.2012

  Temat : Książki,które zawsze mam w trasie

  Padło pytanie,jakie książki zakupiłem,razem z książeczką "Czas pracy kierowcy".Myślę,że to bardzo dobre pytanie i postanowiłem odpowiedzieć w postaci posta,aby każdy z Was,mógł przeczytać i zdecydować,czy zakupić te lub podobne lektury.Jadąc w trasę praktycznie zawsze jesteśmy zdani sami na siebie.Mówię tu o międzynarodówce,bo w kraju jest inaczej.Prościej,znamy język,w razie problemów możemy zadzwonić i bez problemów porozmawiać w ojczystym języku.Również,pomoc otrzymamy od polskich służb i wszędzie do okoła znajdziemy rodaka,który pomoże nam w naszych problemach.Za granicą,tutaj na Unii,sprawa wygląda nieco inaczej,oczywiście nie ma co się stresować,że sobie nie poradzimy.Przecież pracują tutaj setki jak nie tysiące Polaków i jakoś sobie radzą.Lepiej lub gorzej ale radzą.Jeżeli jesteśmy doświadczonym kierowcą z kilkuletnim stażem jazdy po krajach Unii Europejskiej i do tego znamy język niemiecki,angielski czy francuski w stopniu zaawansowanym i potrafimy swobodnie rozmawiać w tych językach to sprawa jest prosta i praca łatwiejsza,mniej stresująca i wiele problemów potrafimy rozwiązać od razu.
  Ale co się dzieje,gdy do pracy na Unii Europejskiej wyjeżdża nowy kierowca,bez doświadczenia.Prawie zawsze nowy kierowca pojedzie w podwójnej obsadzie z bardziej doświadczonym kierowcą.Niekoniecznie ten doświadczony kierowca będzie znał języki w takim stopniu,aby nas nauczyć.Również nie koniecznie,będzie dobrze stosował się do czasu pracy/jazdy.Nie koniecznie będzie znał przepisy ADR i nie koniecznie będzie umiał w sposób zrozumiały wytłumaczyć nam co oznaczają wszystkie ikony na wydruku z tachografu.Ale raczej pewne jest to,że po okresie próbnym,to jego zdanie będzie liczyło się dla właściciele firmy,czy nadajecie się do pracy jako kierowca krajowy lub międzynarodowy.I tutaj znów muszę powiedzieć,że niekoniecznie będzie miał rację mówiąc np.że się nie nadajecie,że sobie nie radzicie itd.itd.Oczywiście,że są kierowcy doświadczeni od których można się bardzo dużo nauczyć,ale niekoniecznie musicie na takiego kierowcę trafić.
  Rozumiecie o czym mówię.Użyłem kilka razy słowo"niekoniecznie"bo dosyć często na radiu słyszę jak kierowcy pytają jeden drugiego o czas pracy lub o dojazd do jakiejś firmy,ulicy.Co to znaczy ?.Moim zdaniem,nie koniecznie wiedzą na tyle dużo,aby przekazywać i uczyć inny,młodych ludzi,nowych kierowców.Ja też nie uważam,że wiem wszystko i piszę post po to by Was uczyć.W postach moich są zawarte moje spostrzeżenia i staram się być obiektywny i sprawiedliwy w osądach.W postach piszę co ja zrobiłem,aby rozwiązać problemy,które spotyka kierowca bez doświadczenia.Podpowiadam,daję wskazówki,ale to Wy decydujecie co dalej z tymi informacjami zrobicie.Jeżeli są jakieś tematy,z którymi nie do końca się ze mną zgadzacie,to należy te informację sprawdzić,skonsultowac z kimś,kto waszym zdaniem zna temat.
  Padło również pytanie jak wyglądała moja pierwsza trasa,czy jechałem sam,czy w podwójnej obsadzie.Nie będę teraz opisywał mojej pierwszej trasy,napiszę tylko tyle,że w pierwszą trasę na Unię pojechałem w pojedynczej obsadzie czyli sam.Jechaliśmy na dwa auta,mieliśmy ze sobą kontakt przez CB radio,po czym na drugi dzień po 1100 km dojechaliśmy do celu.Po rozładunku,który miał miejsce w Niemczech,każdy z nas dostał swój ładunek do Francji.Pożegnaliśmy się,kolega z firmy życzył mi powodzenia,wsiadł do swojego Mana i pojechał w swoją stronę.Od tego momentu byłem zdany sam na siebie.
  Byłem na to przygotowany,więc nie byłem jakiś zaskoczony czy nie wiedziałem co mam robić.Oczywiście,że czułem się lekko zestresowany.Jednak adrenalina,która płynęła wtedy w moich żyłach,powodowała że zacząłem działać i nie myślałem o problemach ze strachem,tylko myślałem o nich pozytywnie,jak je rozwiązać.Miałem przygotowanie teoretyczne,ponieważ gdy szukałem pracy,to w tym czasie zakupiłem kilka książek,które czytałem.Te informację,które uważałem za ważne,czytałem kilka razy.Dlaczego kupiłem książki i czytałem o czasie pracy,o ładunkach,Adr itd.Nie miałem doświadczenia jako kierowca międzynarodowy,ale mam już jakieś doświadczenie życiowe,przecież do tej pory robiłem już coś w życiu.I to doświadczenie mi podpowiadało,aby uczyc się z wiarygodnych źródeł,aby te źródła zawsze mieć pod ręką i w razie potrzeby móc z nich korzystać.Dlaczego pisałem,że kierowca który będzie Was uczył niekoniecznie będzie miał kompetencje do tego,ponieważ ja spotkałem takiego kierowcę w swoim życiu,który na dodatek był moim szefem i wcale mnie niczego nie nauczył wręcz przeciwnie uczył mnie jak łamać wszelkie normy i przepisy.Musicie wiedzieć,że jako kierowca bez doświadczenia,będą osoby które będą chciały Was i Wasze brak doświadczenia wykorzystać do własnych celów,interesów.Mnie to spotkało,ale to jest temat na inny post.
  Tutaj jest odpowiedź dlaczego kupiłem książki,dlaczego je czytałem i czytam i dlaczego zawsze mam je przy sobie,gdy jestem w trasie.Książki napisali ludzie którzy znają temat bardzo dobrze i uważam,że z takich źródeł należy korzystać.Ja z książek korzystam.
  Więc co to za książki,o których tyle mówię.Są to pozycję,które uważałem że będą mi potrzebne.Z jednych korzystam częściej,z innych rzadziej,ale czuję się lepiej,wiedząc,że w razie pytań,które pojawią się będąc w trasie,mogę po nie sięgnąć i poszukać odpowiedzi.

  1.Czas pracy kierowcy.  W tej książeczce w sposób czytelny i zrozumiały opisane w jaki sposób stosować się do czasu pracy/jazdy kierowcy.
  Jest opisany tachograf analogowy,cyfrowy,działanie,funkcje.Odpowiedzi na pytania,przykłady.


  2.Przewóz rzeczy
  Za zabezpieczenie ładunku podczas transportu odpowiedzialny jest kierowca.Bardzo ważne jest aby wiedzieć jak zabezpieczyć ładunek tak,by bezpiecznie dowieźć go do celu.Również zabezpieczenie ładunku,mogą sprawdzić organy do tego upoważnione.W razie źle zabezpieczonego ładunku to kierowca ponosi odpowiedzialność i kierowca będzie płacił mandat.W tej książeczce,jest bardzo fajnie wszystko opisane,pokazane na zdjęciach,jak należy zabezpieczyć ładunek podczas transportu.


  3.Warunki przewozu w poszczególnych państwach
  Ciekawa pozycja dotycząca poszczególnych państw.Warunki przewozu,dozwolone prędkości w poszczególnyk krajach,język,wymiary,naciski na osie,ADR.
  4.Tachograf cyfrowy.
  Tachograf cyfrowy.Wszystko co powinien wiedzieć kierowca.Od najprostszej rzeczy,którą jest dobrze włożona karta,opis przycisków,opis ikon(piktogramy) na wydruku z tachometru.Wzór dobrze wypełnionego wniosku o wydanie karty kierowcy.  5.Towary niebezpieczne  ADR - Towary niebezpieczne.Przepisy dotyczące przewozu towarów niebezpiecznych,są zmieniane,uaktualniane co dwa lata i w związku z tym co dwa lata wychodzi książka z najnowszymi przepisami ADR.Książka,którą posiadam jest na rok 2011-2013.Co jest w tej książce  ?- Wszystko co dotyczy przewozu ADR,klasyfikacje towarów,opakowania,zwolnienia,dokumenty przewozowe,sposoby przewozu,oznakowanie, itd.Uważam,że każdy kierowca który posiada uprawnienia ADR i przewozi takie ładunki powinien miec taką książkę na wyposażeniu samochodu.
  6.Kodeks drogowy z komentarzem


  Kodeks drogowy - Książka,którą zna chyba każdy kierowca,a bynajmniej znać powinien.Książka,która jest w moim zestawie książek,które mam zawsze przy sobie.Dlaczego ?Uważam,że jest to elementarz każdego kierowcy,nie tylko zawodowego,każdego kierowcy.W razie wątpliwości na jakiś temat,szybko mogę poszukać odpowiedzi.
  7.Tachograf cyfrowy

  Książka,która jest na wyposażeniu samochodu.Nie jest moją prywatną książką.Wszystko o tachografie cyfrowym,który znajduje się w moim Manie.Tachograf firmy Siemens.W każdym aucie taka książka powinna byc,jeżeli dostaniecie auto bez takiej książki,warto o nią zapytać.Nie trzeba mówić,że nie wiecie jak obsłużyć tachograf,wystarczy powiedzieć,że chcecie się doszkolić,że lubicie wiedzieć jak dane urządzenie się obsługuje.Po za tym uważam,że zanim zaczniecie szukać pracy,powinniście faktycznie poznać obsługę tachografu z innych źródeł,aby nie być całkowicie bez wiedzy.Będziecie mieli większe szanse na znalezienie pracy,gdy na pytanie.
  - Czy umie pan obsługiwać tachograf cyfrowy - odpowiecie.
  - Tak,umiem obsługiwać tachograf cyfrowy.
  Tachografy mogą byc różnych firm,ale wszystkie obsługuje się podobnie.Dzięki takiej książce,poznacie tachograf,który będzie w Waszym trocku.
  8.Zestaw rozmówek.

  Rozmówki,wraz z prawidłową wymową.Język niemiecki,angielski i francuski.Bardzo przydatne i powiem szczerze,że nie wyobrażam sobie jazdy na Unie,bez tych rozmówek.Dużo osób pyta mnie jakie znam języki,czy da się jakoś dogadać na migi.Odpowiedź brzmi.
  - Na migi,to raczej się nie da dogadać.Wyobraźcie sobie,że pracujecie w spedycji w Polsce,przyjeżdża do Was kierowca z innego kraju,który wogóle nie zna języka polskiego,machając rekami,podskakując i kucając coś Wam pokazuje,a Wy macie go zrozumieć i pokazać mu tak żeby zrozumiał,gdzie ma iść,jechać,pod którą rampę,o której godzinie,który bok przygotować do rozładunku/załadunku,ile palet ma ładować i gdzie zostawić palety na wymianę.
  Będę z Wami szczery,tych spraw nie da się pokazać.Oczywiście,że pracownik spedycji w krajach Unii,może będzie miły i napisze Wam na kartce numer rampy i godzinę rozładunku,ale nie koniecznie zawsze będziecie trafiać na tak uprzejmych pracowników.Trzeba pamiętać,że nie jesteście jedynym kierowcą na spedycji,którego obsługuje dany pracownik.Że jest to jego rutynowa,codzienna praca,że też jest człowiekiem,który ma rodzinę i własne kłopoty.Możecie trafić na jego zły dzień i wcale nie będzie musiał Wam wszystkiego tłumaczyć na migi.I znowu powiem,że nie piszę tego,aby Was zniechęcić do pracy na Unii,tylko wręcz przeciwnie.Chcę Wam powiedzieć,że jest rozwiązanie tego problemu.Powiem Wam co ja robię.Na początku nie umiałem praktycznie nic powiedzieć w innych językach.Będąc na rozładunku/załadunku używa się podobnych wyrazów,zdań.Po jakimś czasie pamięta się niektóre z nich.Gdy potrzebuję użyć nowych słów,których nie znam,uczę się ich,zapisuję na kartce poprawną wymowę i idę rozmawiać.
  Gdy podczas rozmowy nie rozumiem wszystkiego,mówię że nie rozumiem wszystkiego,mówię proszę mówic wolniej lub proszę o powtórzenie.Gdy powiemy,że mówimy w danym języku ale słabo,raczej na sto procent dany pracownik cierpliwie będzie z nami rozmawiał.W krajach Unii,codziennie jeżdżą kierowcy z bardzo wielu krajów,którzy nie mówią dobrze w obcych językach.Pracownicy spedycji,magazynów są do tego przyzwyczajeni i cierpliwie rozmawiają.Często również można spotkać naszych rodaków w spedycjach,magazynach i wtedy problem języka jest całkowicie rozwiązany.Odpowiedź na pytanie:"Czy wystarczy rozmawiać na migi i jak bardzo trzeba znac języki obce"Jest taka.
  Na migi to za mało,trzeba znac choćby podstawy,kilka zdań dotyczących załadunków/rozładunków.
  Ale mam dla Was bardzo dobrą wiadomość.Jeżeli teraz nie znacie języka niemieckiego,angielskiego to nie znaczy,że nie możecie go poznać.Wszystko zależy tylko od Was,czy chcecie się go nauczyć i tym samym pracować z mniejszym stresem czy nie.Na pauzach jest wystarczająco dużo czasu na naukę języków obcych.Są tego bardzo duże plusy.Uczymy się i nie narzekamy,że nam się nudzi,że czas się ciągnie itd.Wszystko zależy od waszego podejścia.Ja w wolnych chwilach,uczę się języków niemieckiego i angielskiego.Jak bardzo znam te języki.Po ośmiu miesiącach pracy na unii,nie stresuje się brakiem znajomości języków obcych,coraz łatwiej dogaduję się z tutejszymi pracownikami,ale zdaję sobie sprawę,że jeszcze dużo muszę się nauczyć.Na pytanie który język znam lepiej odpowiem tak:
  Język niemiecki uczę się ponieważ bardzo dużo czasu przebywam w Niemczech i uczę się przede wszystkim tego co jest mi potrzebne do pracy.
  Angielski uczę się bo podoba mi się ten język,bardzo chcę się go nauczyć i przydaje się w wielu krajach europy.Gdy tylko jest taka możliwość to w Niemczech również rozmawiam po angielsku i choć nie mam jeszcze jakiegoś bajeranckiego akcentu i kaleczę wymowę to nie przejmuję się tym tylko idę do przodu.Małymi kroczkami cały czas do przodu.


  dodano dnia :15.05.2012

  Temat : Czas pracy kierowcy - wstęp

  Dostaję od Was dużo pytań dotyczących czasu pracy kierowcy.Temat jest bardzo duży i nie dziwię się że wielu z Was nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi.Gdy miałem zacząć pracę jako kierowca i jeździć samochodem ciężarowym,który posiadał tachometr,(wcześniej jeździłem w koło komina kat.C bez tachometru - samochód asenizacyjny potocznie nazywany "Beczka")praktycznie na temat "Czasu pracy kierowcy"wiedziałem tyle,co porozmawiałem z kolegą przez telefon,który już jeździł zestawem po Unii i miałem kupioną książeczkę pt."Nawigator Kierowcy Zawodowego - Czas pracy kierowcy",którą cały czas mam przy sobie.W razie wątpliwości zaglądam do niej i szukam odpowiedzi.
  Więc jak pojechałeś w swoją pierwszą trasę nie znając czasu pracy - PERFEKT ?!!
  Dobre pytanie.Zacząć trzeba od tego,że zawsze lubiłem  wyzwania,poznawać nieznane i podnosić rękawicę rzuconą przez los.Więc,gdy miałem już wszystkie potrzebne dokumenty do podjęcia pracy,zdałem sobie sprawę,że papiery to nie wszystko.Chęć do pracy to też nie wszystko.Brakowało mi doświadczenia i podstawowej wiedzy,którą powinien posiadać zawodowy kierowca.Jak dla wielu z Was tak i dla mnie na początku "Czas pracy kierowcy"to była jedna wielka czarna magia.
  - Ale powoli - powiedziałem do siebie - Nie od razu Kraków zbudowano.Jeżeli jest tylu kierowców zawodowych i oni znają ten "magiczny - czas pracy kierowcy"to ja też go poznam.I koniec.Decyzja zapadła.
  Zawsze gdy się do czegoś zabieram robię to na 110% albo wcale.Nie potrafię robić czegoś na "pół gwizdka"Rozumiecie co mam na myśli.Uważam,że jeżeli robimy coś i poświęcamy na to nasz czas i naszą energię to należy robić to najlepiej jak tylko potrafimy,albo lepiej wcale nie zaczynać,jeżeli nie mamy ochoty dać z siebie wszystkiego.I tym razem nie jest inaczej.Należy zdać sobie sprawę,że praca kierowcy zawodowego na zestawi C+E jest pracą bardzo odpowiedzialną i gdy zlekceważymy ją sobie,może stać się bardzo niebezpieczną dla nas samych i dla innych.Nie piszę tego po to,by kogokolwiek wystraczyć,piszę po to abyście zdali sobie sprawę jak jest naprawdę.
  Praca ta daje dużo satysfakcji,radości,przeżywamy piękne chwile,ale cały czas trzeba pamietać,że siedzimy za sterami czterdziesto tonowej bestii i gdy tylko ją zlekceważymy,bardzo szybko dostaniemy od niej po łapach.Po co to wszystko piszę,miałem pisać o czasie pracy kierowcy,a piszę o jakiś bestiach.Właśnie dlatego,aby zwrócić Waszą uwagę,że praca kierowcy to nie tylko same przyjemności i piękne widoki.Do pracy kierowcy należą również obowiązki,a jednym z nich jest obowiązek znać czas pracy kierowcy.I należy do tego tematu podejść poważnie,bo w razie nie znajomości  czasu pracy i nie stosowania się lub złego stosowania się do niego,podczas kontroli służb  do tego uprawnionych (ITD,BAG itd)to Wy kierowcy,będziecie ponosić konsekwencje w postaci wcale nie niskich mandatów,a jeżdżąc po Unii płaconych w walucie euro.
  W tej części"Czas pracy kierowcy"nie będę dokładnie opisywał jak to wygląda z czasem pracy i czasem jazdy.Musicie wiedzieć,że czas jazdy i czas pracy to dwie różne rzeczy,które jednak są ze sobą w pewnym sensie połączone.

  Dzisiaj natomiast chcę powiedzieć Wam o książeczce pt."Nawigator Kierowcy Zawodowego - Czas pracy kierowcy"Dlaczego mówię i polecam tą książeczkę.Odpowiedź jest bardzo prosta.Wrócę teraz to tekstu,który pisałem wcześniej.Robię coś na 110%,albo wcale.Gdy podjąłem decyzję,że poznam ten"czas pracy"zdecydowałem,że muszę poznać "Czas pracy"z jakiegoś wiarygodnego źródła,bo słuchając tylko innych kierowców,nie koniecznie nauczymy się go poprawnie.
  Poszukałem trochę w Internecie i zdecydowałem się na tą pozycję.Od razu powiem,że strzał okazał się prosto w dziesiątkę.Bardzo fajnie i dokładnie wytłumaczone o co w tym wszystkim chodzi.Co to jest czas jazdy,czas pracy,pauzy pomiędzy czasem jazdy,pauza dobowa,tygodniowa itd...
  Co dla mnie znaczy poważne podejście do sprawy,podejście na 110%.Dla mnie znaczy to że,bez wahania kupiłem tą książeczkę i jeszcze kilka innych na inne tematy.Nie było mi szkoda pieniędzy,zdecydowałem,że jeżeli chcę być kierowcą zawodowym,to muszę znać temat"Czas pracy kierowcy w stopniu bardzo dobrym"oczywiście nie trzeba znać od razu wszystkiego na pamięć.Po to ktoś napisał tą i inne książki,aby takie osoby jak Wy czy ja na początku bez doświadczenia korzystały z nich w pracy podczas swoich samodzielnych tras samochodem ciężarowym z tachografem.I tu jest odpowiedź na pytanie:"Jak pojechałeś w swoją pierwszą trasę nie znając czasu pracy - PERFEKT ?!!
  Nie znałem perfekt,ale miałem już wiedzę teoretyczną,bo o najbardziej istotnych sprawach czytałem wiele razy i zawsze tą książeczkę miałem i w dalszym ciągu mam pod ręką.Teraz rzadziej z niej korzystam,ale gdy czegoś nie jestem pewny to do niej zaglądam.
  Również na początku dzwoniłem do kolegi z firmy,który już jakiś czas jeździł po Unii i pytałem jego na temat czasu pracy/jazdy.Oczywiście gdy,jego podpowiedzi zgadzały się z tym co nauczyłem się z tego małego poradnika to stosowałem się do tego.Jednak gdy coś mi nie pasowało,nie robiłem w ciemno tego co mi mówił,tylko sprawdzałem i rozmawiałem z nim o tym,jak ja to widzę.
  Kończąc ten temat na dzisiaj,nie namawiam Was do zakupu tej czy innej książeczki,poradnika,lecz podpowiadam,że zanim pójdziecie na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy,powiecie że nie macie doświadczenia i zostaniecie zapytani.
  - Nie ma pan doświadczenia a czy zna pan czas pracy kierowcy ? - to lepiej odpowiedzieć.
  - Tak znam,nie mam doświadczenia jako kierowca C+E,ale czas pracy kierowcy znam.
  Będziecie mieli większe szanse,że dana firma będzie chciała was zatrudnić.
  Nie trzeba znac "perfekt",ale należy znać podstawy i mieć pod ręką jakąś książkę o czasie pracy kierowcy,z której w razie potrzeby będziecie mogli skorzystać.
  W następnej części "Czas pracy kierowcy"wytłumaczę jak wygląda stosowanie "czasu pracy/jazdy"w życiu,podczas pracy.W książkach,na szkoleniach poznajemy regułki,które trzeba znac,aby dobrze stosować się do "czasu pracy/jazdy kierowcy".Zrobię również film z całego tygodnia,jak wygląda jazda,pauzy itd.czyli "czas pracy/jazdy kierowcy,jak to wygląda w czasie pracy"
  Zanim jednak będzie druga cześć "Czas pracy kierowcy" razem z filmem,mam dla Was zadanie domowe.Osoby,które traktują pracę kierowcy poważnie,powinny zakupić tą lub inną książkę na temat "Czasu pracy kierowcy" i przeczytać ze zrozumieniem co jest w niej napisane.Będzie Wam łatwiej i szybciej zrozumieć to o czym będę mówił,ponieważ będziecie znali już podstawy.

  Czas pracy kierowcy nie jest wcale trudny do zrozumienia"Nie taki diabeł straszny,jak go malują"pewnie znacie to powiedzenie.I z tym "czasem pracy kierowcy" jest tak samo.

  166 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
   1. sledze tego goscia od poczatku na blogu kiedy zadawal pierwsze wpisy i nie bylo tu tak wszystko rozwiniete
    na prawde mozna tui sie sporo dowiedziec i poznac za co bardzo thx
    sam jestem w trakcie robienia uprawnien
    pozdo 500
    mily

    Usuń
   2. Zdecyduj się wreszcie albo to wszystko zamknij w piz du albo rób posty bo zachowujesz się jak 10 letni gówniarz. Albo tak albo nie Tyle ;)

    Usuń
  2. Tak,pisałem post na ten temat,gdy zadałeś to pytanie.Zapraszam na stronę główna i zachęcam do przeczytania posta pt."Zmiany na blogu"tam wyjaśniam o co chodzi.

   OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
   1. Witam Pana Krzysia i was wszystkich ;)Zadałem dwa pytania Do Ciebie Krzysiek jeśli mogę tak się zwracac...nie dostałem odpowiedzi na moje 2 pytania na fb ;) ale teraz wiem dlaczego,dlatego piszę tutaj.Jezdzę już około 2 miesięcy w międzynardówce,głownie pl-niemcy-pl czasami holandia czy luxemburg,prawko z wszystkimi kwitami mam juz ponad 2 lata ale zdecdwaem sie dopiero jezdzic teraz...jezdzę z ojcem no i teraz przyszła pora abym wypłynąl na szerokie wody...a mianowicie za okolo 2 tgodnie(2 trasy) mam juz dostac auto i jechac sam,no nie zupełnie sam mam dostac jakiegos kierowcę który trochę jezdzi na kraju,nie wiem czy młody czy starszy...zebym nie jechał zupełnie sam,we dwoch zawsze razniej tak powiedział 'szeryf' :Pzrobie z nim kilka tras no i juz sam wtedy,więc mam kilka pytań. 1-Jak zaczynałeś to jeżdziłes z kims czy ruszyłes odrazu sam zagranice?. 2-Uzywasz Mc autrute na laptopie,posiadasz oryginalna wersję czy moze jakiegos pirata?:) jesli oryginalna to gdzie kupiłes i za ile,planuje tez sobie taki zestaw sprawic datego jest to dla mnie bardzo wazne pytanie.3-czy uzywasz obecnie jeszcze papierowej mapy?. 4-NAwigacja 'ta mała' jest przystosowana dla aut cięzarowych czy poprostu jest to zwykła navi taka jak dla osobowek? 5-Co do języków jak sie dogadujesz we francji ?niemczech...znasz obydwa te jezyki czy jakos bardziej na 'migii'? (składam te pytanie w dziale kolegi daniel poniewaz nie moge zalozyc wlasnego pytania dlatego ze moja przeglądarka cos nie ogarnia a nie mam czasu na to aby sie tym zajac z wiadomych względów)aha i jeszcze jedno co ogolnie byś doradził kazdemu takiemu początkującemu kierowcy ktory jest przed swoją własną wyprawą moze jakies cenne wskazówki...pozdrawiam

    Usuń
   2. Powiedz mi,gdzie mozna dostac takie książki "Nawigator"????

    Usuń
   3. Kupiłem przez internet,nie pamiętam w jakiej księgarni internetowej,ale myślę że wujek Google pomoże. :)

    Usuń
   4. Apropo mobilnego internetu...Bity piszę się małą literą "b",a bajty dużą literą "B" i to ma kolosalną różnicę jeśli chodzi o mierzenie prędkości łącza ;)

    Usuń
  4. Czy tutaj można zadawać pytania, czy tylko będziesz tu pisał odpowiedzi?

   OdpowiedzUsuń
  5. Czy aby pracowac na miedzynarodówce trzeba znac jakieś języki obce?
   A Ty jakie znasz jezyki obce?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Przepraszam, że się wypowiem jako zwykły "internauta". Jakiś język przydało by się znać. Chociaż kilka zwrotów podstawowych. Miałem okazję podróżować ciężarówką z siostry ciotecznej mężem. Węgry,Słowacja,Austria,Czechy,Litwa. Gość nie zna ani jednego języka (trochę po rosyjsku nawija) i koleś daje sobie rade a dodam, że jeździ jeszcze na portugalię, a wiadomo po drodze mija kilka państw. Trochę na "migi" trochę po swojemu i się dogaduje. Jeśli chcesz się dogadać z kimś to się dogadasz z tym nie ma problemu. Grunt to trzeba śmiało próbować sie porozumieć i z uśmiechem wtedy ludzie uprzejmiej Cię traktują. Chyba, że na Węgrzech mogą być problemy bo oni mają swoją gwarę :D ale na migi daje rade się z nimi dogadać. Pozdrawiam i jak coś to sorry, że się udzieliłem.

    Usuń
  6. Raczej pasuje znać..chociażby kilka zwrotów z angielskiego.Zapraszam równiez na swój blog ;)

   OdpowiedzUsuń
  7. Dobry pomysł z tym "Kierowca bez doświadczenia" od jakiegoś czasu sledze twój blok , na bieżąco oglądam filmy na YT i akurat dzisiaj zapisałem się na kat C.

   OdpowiedzUsuń
  8. Cześć Krzychu. Też do Ciebie pisałem dwa razy nie dostałem odpowiedzi i tak se myślałem, nie odpisujesz może pomyślałeś że za dużo się wypytuję czy co ? Ale teraz wiem że najzwyczajniej nie masz czasu żeby wszystkim odpisać i wcale się tobie nie dziwię. Ja generalnie czekam jeszcze około miesiąca na nowe prawko z kw i kartę kierowcy i wtedy wyruszam w siną dal :) Mam do Ciebie pytanko albo, do innych obserwatorów tego bloga a mianowicie: Mam propozycję pracy w firmie która jeżdzi po EU wezmą mnie na próbę ale pod warunkiem założenia własnej działalności dodam że nie mam doświadczenia. Oczywiście pomogą mi w załatwieniu wszelkich formalności. Myślę że jak na "nowicjusza" to nie mam za dużego wyboru i muszę na początku łapać się wszystkiego i zdobywać doświadczenie a potem mogę szukać lepszych ofert. Proszę o jakieś rady z waszej strony ????????

   OdpowiedzUsuń
  9. Zapewne pojedziesz z drugim kierowcą więc looz.Jeśli nie to nie wiem.Chyba bym nie pojechał bez doświadczenia.Nawet dziwię się, że Cię przyjeli i to na międzynarodówe.

   OdpowiedzUsuń
  10. Tak zapomniałem dodać że na początku będę na podwójnej obsadzie gość który będzie ze mną jeżdził po trzech miesiącach wystawi mi opinie i jeżeli będe się nadawał puszczą mnie samego. Masz rację Michale że nie puścili by mnie samego pierwszy raz i to jeszcze za granice nawet bym się na to nie zgodził wole najpierw posłuchać rad starszych co, gdzie, jak, i kiedy dużo też nauczyły mnie filmy Rafała i Krzycha z których naprawdę dużo wyłapałem. Najważniejsze jest to że w końcu będę robił to co lubię :>

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. a nie chodzi czasem o firme skat
    ?

    Usuń
  11. witam własnie zapisalem sie na c+e i tez jak Brylu lubie to pozdrawiam łukasz

   OdpowiedzUsuń
  12. Siemka mam już 3 miesiące prawo jazdy C+E. Zamierzam jeździć zawodowo, lecz wiele osób mówi mi o przepisie, że kurs na przewóz rzeczy można zrobić w wieku 21 lat (pełny) inni mówią, że to nie ma znaczenia. Oienuje się ktoś ile z tego prawdy? bo została mi tylko maturka (jeszcze połowa) i egzamin zawodowy i mogę się już rozglądać za pracą, lecz wiadomo, że bez kursy na przewóz rzeczy moje prawko jest "nic nie warte"

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Można robić już od 18 lat, tylko że jest droższy i trwa dłuzej bo ponad 200 godzin, a jeżeli zrobisz od 21 lat to będzie tańszy i bedzie trwał ponad 100 godzin.

    Usuń
   2. A czy to się nie ma w niedalekiej przyszłości zmienić? Ja będę kończył 18 lat w sierpniu 2013 roku i chcę się jeszcze załapać do pracy od 18 lat. Żeby nie czekać potem 3 lata aż skończę 21. Czy ktoś się nie orientuje jak to jest?

    Usuń
   3. Od 2013 roku żeby zdawać na C i C+E będzie trzeba mieć 21 lat a na kat. D 24 ;) Tylko coś mi się obiło o uszy że zmieni się kolejność kursów że najpierw KW i dopiero prawko i według moich przemyśleń jeśli ukończysz KW pełną w wieku 18 lat to chyba bd mógł robić C itd w tak młodym wieku ale o takie informacje to udaj się do szkoły jazdy lub zadzwoń do twojego Wordu ;) Ja sam mam 18 lat teraz i właśnie dziś zdałem kat C+E i jest to ostatni rok na zdawanie w tak młodym wieku(miało być 21 lat od stycznia tego roku ale odroczyli o rok) Ale i tak zauważyłem że egzaminator dawał mi do zrozumienia że nie podoba mu się to że 18 letni chłopak zdaje C+E.

    Usuń
   4. No i niech to szlag trafi! Co ja teraz zrobię, będę musiał czekać jeszcze 4 lata, i po szkole zamiast iść do roboty będę miał jeszcze 2 lata czekania...
    Nie wie ktoś czy nie będzie opcji żeby to ominąć albo czy nie przesunie się to choć do sierpnia, września 2013? :(

    Usuń
   5. Czy przesuną to się dowiecie dopiero w styczniu ;) Co do omijania to właśnie słyszałem coś o tym że najpierw KW a potem prawko ale ile w tym prawdy? To musisz sam zadzwonić do twojego Wordu i się dowiesz nikt tego za ciebie nie zrobi.

    Usuń
   6. No i tak będę musiał zrobić bo w necie to jest masa nieścisłości i niedopowiedzeń. Ale do Wordu to jeszcze mam chwilkę, gdzieś za parę miesięcy się będę dopiero pytał tam o szczegóły.

    Usuń
   7. Jeżeli zrobisz KW pełną, to będziesz mógł iść na c+e w wieku 18 lat :)

    Usuń
  13. Żeby jeździć zawodowo od 18 lat trzeba zrobić kwalifikacje wstępną pełna która trwa 280h a cena jej jest rożna, w zależności od miejsca zamieszkania(4500-6000zł) , Natomiast jeżeli ktoś zdecyduję się jeździć zawodowo od 21 roku życia to również potrzebuje zrobić kwalifikację wstępną w tym wypadku już przyśpieszoną która trwa 140h i jest o połowę tańsza od kwalifikacji pełnej. Jeśli chodzi o zmiany w przepisach to słyszałem że od stycznia 2013 roku prawo jazdy C i E będzie można robić dopiero od 21 lat ( lecz nie są to w 100 % pewne informacje). Mam nadzieję że chociaż trochę przybliżyłem komuś jak to wygląda.Pozdrawiam Mateusz

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie do końca jest to prawdą, ponieważ można zrobić również przyszpieszona kfalfikację mając 18 lat, lecz do ukończenia 21 lat, będzie ona ważna tylko tak jak bys miał zrobione C1, czy tez C1+E i wtedy masz ograniczenia tonażowe, ale nie o to nam chodzi:P

    Usuń
  14. mateuszowy dobrze pisze tak to wlasnie teraz wyglada pozdrawiam track-ów

   OdpowiedzUsuń
  15. Cześc Krzysiek,my nowicjusze doceniamy to co robisz,że chce Ci się przekazywać Twoją więdzę i dzielić się nią z innnymi
   Ja chętnie,bym chciał zobaczyć ,tak zwaną obsługę naczepy
   to znaczy podnoszenie i opuszczanie na poduszkach,zahamowanie naczepy(czerwony i czarny guzik)
   podnoszenie dachu,rozplandekowanie boku,otwieranie dachu,a nawet taką czynność jak spinanie pasami,jak przekładać pas przez klamrę itp.
   ooo i jeszcze wymiana koła,jak się do tego zabrac,gdzie podkładać lewarek itp.
   Bo tego włąśnie powinni uczyć na tej KW,a nie testów i obrazków i ZA TAKĄ KASE
   Myslę że wielu nowych kierowców,tych czynności nie zna, a nawet boją się do tego przyznac!
   Pozdrawiam
   Kris

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jestem za kolego aby to pokazać.

    Usuń
  16. W tej chwili robie KW przyspieszona jest to ok130godz,robi sie ja po skonczeniu 21 lat kosztuje mnie ona z egzaminami lekarzami 2500zl do 21 lat trzeba robic pelną ok 160 godzin koszt ok 5000zł.
   Słyszalem ze jest bardzo latwo to zdać chodzi w gruncie rzeczy o kase(zeby dac) polega to na tym ze czytamy ok 40tys slajdów tak jakby robil to wykladowca-niema mozliwosci ponownego przeczytania to co zapamietamy z lekcji jest nasze co nie przepadlo-nieidzie powrocic do tematu poprzedniego,tak jakbysmy czytali lekture :) na 80 osob z ostatniego egzaminu niezdalo 4, to chyba dobry wynik. pzdr pralacik

   OdpowiedzUsuń
  17. Panie Krzyśku, jeśli ja w wieku 18lat zrobie pelne KW to nie mam ograniczen tonazowych.moge smigac.i jest opcja zrobienia za psie pieniadze, z dofinansowania UE,ale to na podkarpaciu, reszta wojewodztw nie wiem jak jest.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Powiedz coś więcej o zrobieniu prawka na C i E z dofinansowania. Jakie trzeba spelnić warunki.

    Usuń
   2. Mateusz wybierz się do twojego Urzędu Pracy i się wszystkiego dowiesz czy masz szanse itp wiem że jak wcześniej dostawałeś papierek od szefa firmy że cie zatrudni jak ci zrobią prawko to to robili ale ostatnio jakieś zmiany wyszły i nie chcą szefowie tego podbijać.

    Usuń
   3. http://www.akademiaobywatelska.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=127&Itemid=105

    Proszę. Tutaj więcej info.
    Też można zadzwonić do OSK RoTrans ;)

    Usuń
  18. Witam:) Zrobienie Prawa Jazdy Kat C+E z dofinansowania jak rozumiem z Urzędu Pracy nie jest takie proste. Prościej jest Zrobić Kwalifikacje do tego rodzaju Prawa Jazdy. Jeśli masz Prawo Jazdy Kat C+E szukasz Pracodawcy który Cię zatrudni po ukończeniu kursu Kwalifikacji Wstępnej na okres roku w pełnym wymiarze czasu pracy, wtedy UP Finansuje Ci cały koszt Kursu oraz płaci Takie jakby Stypendium jest to 120% Kwoty zasiłku dla bezrobotnego nie wiem dokładnie ile to teraz wynosi. Mi się udało tak zrobić z Kwalifikacją. A Z Prawem Jazdy nic się nie dało zrobić musiałem z własnej kieszeni płacić za Kursy. Ale wiadomo jak to jest w Polsce:) Jeśli masz znajomości wszystko da się załatwić:) Pozdrawiam Kierowców:)

   OdpowiedzUsuń
  19. Powiedzcie mi jak mam znaleźć pracę bez tego cholernego doświadczenia? Mam już wszystkie uprawnienia by móc jeździć, a wszędzie tylko doświadczenie i doświadczenie. Tym bardziej że mam rodzinę na utrzymaniu więc nie mogę sobie pozwolić być zbyt długo bezrobotnym.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Puki co pracuje jeszcze jako kiero busa jezdze w piekarni od 4 lat,mysle od sierpnia przejsc na c+e na miedzynarodówke i powiem ci ze u mnie w regionie niema problemu znalesc prace w sumie na c+e jestem bez dosw, na busie ok 6 lat i w 80% firmach słysze "da sie zrobic" jestem z okolic leszna-wielkopolska, jak tez jestes z okolic to napisz marcin2112@buziaczek.pl podesle cie do kilku firm gdzie przyjmuja bez zadnego ale. pzddr
    ps. tak to juz jest kazdy chce kiero z dosw, ale nikt niechce przyuczyc, aczkolwiek wydaje mi sie ze zaczyna sie kryzys robic z kierowcami prawko kursy wszystko takie drogie, firm coraz to wiecej a jezdzic mozna rzec niema komu :) pralacik

    Usuń
   2. Dzięki wielkie kolego ale ja jestem z okolic Kielc. Dziś kolejny dzień wielkich poszukiwań.

    Usuń
  20. Jak to jest z wiedza o mechanice, trzeba sie bardzo dobrze znać na budowie samochodu czy tylko wystarcza podstawy? jestem po LO i chciałbym zostać kierowca ale moja wiedza o mechanice to tylko same podstawy, czy to wystarczy?

   OdpowiedzUsuń
  21. Jasne że wystarczy wiadomo czym więcej wiesz tym lepiej dla Ciebie ale wszystkiego idzie się nauczyć. Wystarczy chcieć. Pozdro Tomek

   OdpowiedzUsuń
  22. ngo.kylos.pl/fao/?page_id=450 <-- ogólnie o dofinansowaniu
   Projekt skierowany jest do 120 osób pracujących (kobiet i mężczyzn). Jedna osoba może uczestniczyć w jednym szkoleniu realizowanym w ramach projektu.
   W projekcie mogą uczestniczyć osoby, które w dniu przystąpienia do Projektu spełniają łącznie następujące warunki:
   a) posiadają miejsce zamieszkania (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego) na terenie województwa podkarpackiego;
   b) są osobami pełnoletnimi (powyżej 18 roku życia);
   c) są osobami pracującymi (w tym osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy cywilno-prawnej, powołania, wyboru, mianowania, spółdzielczej) w branży transportowej – (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą);
   d) posiadają co najwyżej średnie wykształcenie;
   e) są z własnej inicjatywy zainteresowane nabyciem nowych, uzupełnieniem lub podwyższeniem kwalifikacji i umiejętności (w formach pozaszkolnych), poza godzinami pracy;
   f) są niezależne od Projektodawcy, w szczególności nie pozostają z nim w stosunku pracy lub w stosunku cywilno-prawnym;
   g) posiadają prawo jazdy kategorii B.
   Pracownicy zatrudnieni w jednym miejscu pracy (u jednego pracodawcy) stanowić będą nie więcej niż 20% uczestników jednego szkolenia.
   Rekrutacja prowadzona jest zgodnie z polityką równych szans.
   Osoby zainteresowane udziałem w projekcie zobowiązane są dostarczyć dokumentację rekrutacyjną obejmującą:
   a) kompletnie wypełniony i czytelnie podpisany formularz rekrutacyjny (zał. 1 do Regulaminu);
   b) kserokopię dowodu osobistego;
   c) zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu w branży transportowej aktualne na dzień rozpoczęcia szkolenia (zał. 2 do Regulaminu);
   d) oświadczenie o gotowości do pokrycia wkładu prywatnego określonego w § 4 (zał. 3 do Regulaminu);
   e) kserokopię dyplomu/świadectwa ukończenia ostatniej szkoły określającego poziom wykształcenia;
   f) kserokopię prawa jazdy
   g) aktualny odpis KRS lub wyciąg z EDG.
   Dokumenty muszą być czytelnie podpisane we wskazanych miejscach.
   Dokumentacja rekrutacyjna jest dostępna na stronie internetowej oraz w biurze projektu przy ul. Hetmańskiej 4/12, 35-045 Rzeszów.
   Złożone dokumenty nie podlegają zwrotowi. Niedostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów powoduje niedopuszczenie kandydata do procesu rekrutacji.
   Dokumentację rekrutacyjną można złożyć:
   a) osobiście w biurze projektu – w godzinach wskazanych na stronie internetowej projektu;
   b) za pośrednictwem przesyłki pocztowej na adres biura projektu (decyduje data wpływu);
   c) za pośrednictwem e-maila – na adres: fundacja@akademiaobywatelska.eu
   poprzez wysłanie wiadomości e-mail z załączonym kompletem wymaganych dokumentów (podpisanych i zeskanowanych w formacie PDF) – z zastrzeżeniem dostarczenia ich oryginałów w przypadku pozytywnego wyniku rekrutacji.
   Do analizy dokumentów rekrutacyjnych oraz ustalenia listy uczestników projektu zostanie powołana komisja rekrutacyjna, w której skład wejdą: Koordynator projektu, Specjalista ds. rekrutacji, promocji i organizacji szkoleń i Prezes Fundacji. Komisja będzie zbierała się na obrady osobno dla każdego ze szkoleń, po zebraniu odpowiedniej ilości zgłoszeń.

   itd itd reszta jest na stronie
   Mam nadzieję, że pomogłem.Pozdrawiam, Michał.

   OdpowiedzUsuń
  23. Dodam, że nie można zrobić prawka samego, czy KW.Jest to łączone, czyli albo robisz KW i kurs C , albo KW i kurs C+E

   OdpowiedzUsuń
  24. W Kielcach coś jest że kat c, c+e i Kw dla osób dobrowolnie rezygnujących z rolnictwa ;)

   OdpowiedzUsuń
  25. Mój błąd.Dawno nie wchodziłem na tą stronę, a teraz spojrzałem dokładniej i widzę, że się pozmieniało.Da się robić osobno KW i osobno kursy.Wybaczcie :D Po prostu, kto ciekawy to wszystko jest na stronie

   OdpowiedzUsuń
  26. Mam pytanie co do zawieszenia "konia" jak z przodu jest na resorach to i z tyłu też będzie na resorach czy zawsze jest na poduszkach z tyłu?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Ja nigdy się nie spotkałem żeby było zawieszenie w koniu z tyłu na resorze bo jak tym podpinać naczepy? Chyba że kręcić na wolnym podnoszeniu nogami w naczepie.Ja wiem że praktycznie wszystkie ciągniki mają zawieszenie z tyłu pneumatyczne piszę "praktycznie" bo zaraz ktoś mnie zaatakuje że gdzieś tam 50 lat temu wstecz był jakiś star czy coś na resorze ;)

    Usuń
  27. Moja wiedza o mechanice jest słaba, praktycznie umie tyle co nauczyłem się przy obsłudze własnego samochodu tzn wymiana kół, uzupełniania płynów eksploatacyjnych, chce być kierowca czy to wystarczy bym mógł zostać kierowca zawodowym? czy potrzebne sa większe umiejętności mechaniczne do tego zawodu?? bardzo proszę o odpowiedz

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. ja w sumie też umiem tylko wymienic kolo i dolewac plyny zmieniac zarowki i nie przeszkadza mi to od sierpnia zaczac jezdzic ciezarowka :) w zasadzie sam i tak za wiele teraz w autach nie zrobisz-przewaznie sa nowe,podlegaja pod serwis, w firmach transportowych na bazach sa lub jest mechanik.pralacik

    Usuń
  28. Siema! Potrzebuje szybkiej odpowiedzi, we wtorek mam rozmowę kwalifikacyjną do spedycji, i moje pytanie jest takie, jak iść ubranym? Oczywiście jest to na stanowisko kierowcy zawodowego. Ja chciałem iść Jeansach i jakimś swetrze/bluzie ładnej. Co wy na to?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. ja bym poszedl tak jak mowisz, wiec Jeansy lub spodnie dresowe jakas bluza i rura przeciez nie zalozysz garniaka :).spoko mysle ze takie ubranie wystarczy.pralacik

    Usuń
  29. jasne, w garniaku mozna ale na stanowisko kierowcy to chyba nie ;d jeansy ladna koszula i gitara

   OdpowiedzUsuń
  30. jak to jest z czasem pracy kierowcy gdy np jadę już 5h i dojeżdżam na miejsce załadunku i tam czekam na ładunek 5h potem lądują mnie np 2h, ile czasu potem moge jeszcze jechać? moge jeszcze jechac 4/5H czy mniej muszę?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Jak jedziesz 5h? jedziesz 4:30h po czym robisz 45 min przerwę i następne 4:30h jedziesz i robisz 45 min przerwy, dziennie kierowca może jechać 9h z przedłużenie jeśli dobrze pamiętam 2 razy w tyg do 10h dziennej jazdy. Teraz Twoje pytanie jest całkiem bez sensu. Przeredagowując Twoje pytanie z poprawnym czasem jazdy kierowcy rozkradzeniem Nr 561/2006 powinno brzmieć tak:
    "jak to jest z czasem pracy kierowcy gdy np jadę już 4:30h i dojeżdżam na miejsce załadunku i tam czekam na ładunek 5h potem lądują mnie np 2h, ile czasu potem moge jeszcze jechać? moge jeszcze jechac 4:30H czy mniej muszę?"
    Odpowiedź brzmi:
    Jesteś na firmie możesz zrobić tak: robisz skrócony odpoczynek dobowy czyli na tym postoju na parkingu w firmie robisz 45 min ponieważ wykorzystałeś maksymalny czas jazdy kierowcy bez przerwy następnie możesz zacząć robić skrócony odpoczynek dobowy czyli nie mniej niż 3h a kolejne 1:15 czekasz jako dyspozycyjność na ładunek, 2h załadunku nie wlicza się w czas jazdy tylko "inna praca kierowcy" następnie jedziesz 3,5h pamiętając że musisz dokończyć 9h odpoczynku dobowego/dziennego aby zmieścić się w tacho 24 godzinach. I tak oto masz zapełnione całe 24 godziny na tacho, po 9h odpoczynku dalej jedziesz w/w czasu pracy kierowcy.
    Jeśli coś nie tak to proszę mnie poprawić. Pozdrawiam

    Usuń
   2. Albo jeszcze tak można: Źle napisałem. Jedziesz 5h czyli jechałeś już 4:30 zrobiłeś 45 i jechałeś znów godzinę tak? Oto Tobie chodziło? No to po tej godzinie jazdy po przerwie 45 min robisz znów 45 min przerwy i dalej tak jak napisałem na górze. Dzielisz odpoczynek dobowy na dwie części "nie tak jak napisałem skrócony przepraszam" nie mniej niż 3h i potem nie mniej niż 9h. Jest tu trochę liczenia bo musisz zmieścić jeszcze te 9h które Ci brakuje do odpoczynku dobowego. Czyli po załadunku jedziesz 3:30h i robisz 9h odpoczynku i masz wykorzystane 23:45 min czyli jeszcze masz 15 min na spokojnie bez nerwów.
    (wybaczcie za te pomieszanie, rutyna już łapie po woli.)

    Usuń
  31. Matko Bosko, mam nadzieję, że na KW mi to lepiej wytłumaczą, niż kolega :DD

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Aż tak źle? :D Czas pracy jest bardzo łatwy, tylko trzeba to ogarnąć ^^

    Usuń
   2. no niestety :) sa rózne warianty jest po prostu tego za duzo wydluzanie czasu pracy oddawanie godzin z pauz czy cos tam jeszcze, przerwa weekendowa dobowa zwykla pauza masakra to jest :))pzdr

    Usuń
  32. Chłopaki może podrzucicie coś o obsłudze tacho cyfrowego?? Gzie np można znaleźć coś o obsłudze tego rodzaju sprzętu czy też jakąś lekturę na ten temat?? Nawet gdzie można by kupić taką książkę o obsłudze?? Czekam na odpowiedzi:) Pozdrawiam:)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. na you tube widzialem filmik na ten temat poszukaj w you tube albo Krzysiu nam cos podpowie jak skonczy weekendowac z zonka :), on w Manie ma cyfrowy.pzdr pralacik

    Usuń
   2. Ja mam stronę z instrukcjami do tachografów cyfrowych, jest to strona szkoły gdzie robiłem KW, lecz najpierw trzeba spytać Krzyśka czy można tu inne strony podawać ponieważ to jest jego blog.

    Usuń
   3. Myślę że Krzysiek nie będzie miał nic przeciwko temu jak wstawisz link żeby inni się douczyli którzy nie mają doświadczeń z tacho cyfrowym:) Jeśli nie długo Krzysiek to przeczyta niech da pozwolenie na umieszczenie linku. Budrys.

    Usuń
   4. Założeniem tej stron "kierowca bez doświadczenia" jest pomoc nowym kierowcom w zdobyciu tego doświadczenia chocby teoretycznego,a to już jest dużo jeżeli chcemy zacząc pracę jako kierowca krajowy lub międzynarodowy.Jeżeli ten link na co liczę ma Wam pomóc to nie widzę żadnego problemu,aby go tutaj umieścic.Pozdrawiam.

    Usuń
   5. SIEMENS 1381_1_3:
    http://oliwiak.pl/images/documents/Siemens_1381.pdf
    STONERIDGE Exakt:
    http://www.se5000.com/_client/downloads/Driver_Company_Manual/Driver_Company_Manual_PL.pdf
    http://www.se5000.com/_client/downloads/Driver_Quickguide/Driver_Quickguide_PL.pdf
    STONERIDGE Rev7:
    http://www.se5000.com/pdf/manuals/PL-Rev7-Driver-Co-Manual-SE5000.pdf
    http://www.se5000.com/pdf/manuals/PL-Rev7-Driver-Quick-Guide-SE5000.pdf
    STONERIDGE Rev6:
    http://www.se5000.com/pdf/manuals/PL-Rev6-User-Manual-SE5000.pdf
    http://www.se5000.com/pdf/manuals/PL-Rev6-Quick-Guide-SE5000.pdf
    Proszę.

    Usuń
   6. Dziękuje za te linki:-) jeszcze nie widziałem nigdzie w internecie tak szczegółowo tego wszystkiego opisanego:-) Pozdrawiam. Budrys.

    Usuń
  33. Oglądałem te filmy i Krzysztofa również ale dużo się z tego nie nauczyłem:) A jak już pójdę jeździć chcę wiedzieć co i jak:) Łukasz.

   OdpowiedzUsuń
  34. Mam takie pyt. bo mam 16 lat i w tym roku idę do technikum mechanicznego, i jak wprowadzą te przepisy, to jak zrobię prawko na w UK to czy mogę wyrobić potem polskie, czytałem że tak, ale czy to na pewno jest pewne i czy na jakiś okres czasu?
   Aha i co myślicie o tej szkole, dobra jak chcę iść na kierowcę czy nie?
   Aaa jeszcze jedno, czy po zmianie w prawku(przepisy) bd mógł zrobić np. C i KW i normalnie pracować, bo w sumie ten rok na E to bym mógł poczekać, bo i tak do szkoły bd chodził:P

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Trochę nie rozumiem pierwszego pytania? Masz dopiero 16 lat tak? W Polsce na C możesz robić od 18 lat i wtedy musisz zrobić kwalifikacje wstępną pełną jeśli chcesz od razu pracować bo jeśli chcesz zaoszczędzić trochę grosza to możesz zrobić Kwalifikacje przyspieszoną ale w tedy ona się liczy dopiero PO SKOŃCZENIU 21 roku życia. W UK Prawko można robić od 16 na Kat. B ale te prawo jazdy jest nie ważne w Polsce bo u nas musisz mieć 18 na kat B. Szkoła szkołą ale musisz to chcieć robić i ogarniać to na siłę to nic z tego.

    Usuń
   2. No tak wiem że od 18... :)

    Usuń
   3. A dlaczego chcesz robić prawko w UK? Dla uniknięcia przepisów?

    Usuń
  35. Znam kierowcę który minął się z powołaniem i był kilka lat księdzem:) Także jaką szkołę skończysz to jest bez znaczenia lecz technikum mechaniczne na pewno w jakimś stopniu Ci ułatwi pracę jako Kierowca. Łukasz. Będę używał teraz nick Budrys.

   OdpowiedzUsuń
  36. Tak jak juz pisałem kiedyś, że jest to super pomysł i sam myslę coś podobnego wprowadzić do swojego bloga, choć nie mam doświadczenia:P Ale musze to przemyśleć, żeby jakoś to posortowane było, bo tu o ile jeszcze da radę te wszystkie komentarze przeczytać, to za jakis czas już bedzie to b. trudne i trudno bedzie znaleźć szukaną przez nas informację, albo pytania zaczna się powtarzać. Coś się wymyśli:P

   OdpowiedzUsuń
  37. Witam!
   Jakiego internetu używasz w Niemczech i Francji??
   Pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Pisał to już wiele razy wystarczy poszukać. "Posiadam Internet bezprzewodowy AldiTalk i karte z sieci E-plus,Bez umowy,doładowanie 15 Euro/miesiąc,ryczałt"

    Usuń
  38. Panowie jak jest z wasza wiedza na temat mechaniki? czy dobrze sie znacie na mechanice? czy jak umie aby dolewać płyny zmieniać żarówki i zmieniać koła(na razie to robiłem aby w osobówce) to mogę zostać kierowca? jest szansa ze się tego wszystkiego nauczę?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nikt nie wymaga aby być mechanikiem, ale podstawę musisz znać, i nie mów o zmianie koła w osobówce bo osobówka max 3,5 tony a zestaw 40 ton więc jak możesz to porównać? To nie jest takie proste jak Ci się wydaje :)

    Usuń
   2. co masz na myśli mówiąc podstawy?

    Usuń
   3. Np. Wymiana żarówek w światłach, wszelkie płyny w silniku czy są na dobrym poziomie jak nie to gdzie i jaki dolać, ciężko napisać, każdy inaczej rozumie słowo podstawa. Jak zaczniesz jeździć to się dowiesz co ważne, co warto umieć a co nie.

    Usuń
  39. pewnie wyciagniecie akumulatora ;D

   OdpowiedzUsuń
  40. Krzyśku pozwolę sobie dodać jeszcze coś z czasem kierowców.
   http://tachospeed.pl/pliki/Rozporzadzenie_561_2006_czas_pracy_kierowcy.pdf
   Może jak jest rozpisane tak to pomoże.

   OdpowiedzUsuń
  41. Krzysztofie mówiłeś o jeszcze kilku innych 'lekturach' jakie zakupiłeś. Mógłbyś podać co to za książki bo chce mieć cały komplet. Budrys.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Odpowiedź wyżej w postaci tematu:"Książki,które zawsze mam w trasie"

    Usuń
  42. Jutro książeczka będzie wypożyczona :)

   OdpowiedzUsuń
  43. witam mam pytanko czy jest jeszcze cos takiego jak SWIADECTWO KWALIFIKACJI
   gdzies na necie czytalem ze tego juz nie ma z gory dzieki za odp.
   pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. http://www.kwalifikacja-wstepna.pl/wszystko_C_CE.php
    Po egzaminie pozytywnym dostajesz świadectwo kwalifikacji.

    Usuń
  44. Tu macie podobne książki do tej o czasie pracy. http://www.sofiba.pl/ksiazki-publikacje-broszury/view-all-products.html

   OdpowiedzUsuń
  45. Koledzy mam pytanie związane z czasem pracy . Przykładowo dajmy: jadę, kieruję pojazd 2:30 h po czym 2 h stoję na załadunku (inna praca). I tu moje pytanie czy muszę robić po tym okresie pracy pauzę 0:45 , czy mogę jeszcze jechać 2 h i wtedy pauza 0:45. Proszę o odpowiedź , z góry dzięki i szerokości wszystkim:)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Nie musisz i to zależy ile masz do rozładunku. Jeśli masz dalej niż te 2h które Ci zostały to lepiej zrobić przerwę 45 min aby później jechać 4:30h bo i tak 2h stoisz na załadunku, to w tym czasie wykręcić pauzę a potem przełączyć na młotki.

    Usuń
   2. Jeśli ma dalej na rozładunek to nie lepiej jak po załadunku ujedzie jeszcze 2h potem zrobi 45min pauzy i znowu jedzie 4:30h. Jeżeli jedzie 2:30h potem 2h pauzy(na załadunku) i jazda 4:30h to razem przejedzie 7h i teraz ptanie czy może zrobić jeszcze 45min i dobić do 9h jazdy czy po tych 7h musi już kręcić odpoczynek dobowy?

    Usuń
   3. Jeśli chcesz zgodnie z prawem przerwy robić to tak lepiej aby jechać i później zrobić tę 45 min, ale jak to z życia wiem czasu wiele się nie ma więc ja bym zrobił na tym załadunku przerwę a potem na młotki przełączył. Zależy wszystko od kierowcy i od załadunku, nie można powiedzieć czy lepiej czy gorzej.
    Może robić 45min i dobić 9h. Musisz pamiętać że musisz jeszcze zmieścić w 24 godzinnym cyklu ten odpoczynek czyli 11h albo 9h. w Tym przypadku z pełnym odpoczynkiem dobowym wynosi 22h na tacho więc możesz nawet przeciągnąć czas jazdy do 10h.

    Usuń
   4. Ok, dzięki za odpowiedź
    Pozdrawiam

    Usuń
  46. Mam pytani co do pneumatyki. Jeśli układ jest szczelny, to czy np jak zostawię po jeździe samochód na noc to rano tez jeszcze będę miał powietrze w układzie i będę mógł odrazu ruszyć czy muszę czekać aż sie powietrze nabije? i mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakaś strona w internecie gdzie można przeczytać o budowie samochodu ciężarowego itp?

   OdpowiedzUsuń
  47. HEY KRZYSZTOF, mam pytanie do Ciebie odnosnie nawigacji a konkretniej mapy. Jak sprawuje ci sie AUTO MAPA jestes z niej zadowolony dobrze prowdzi do celu- chodzi tez o zakzy tonazowe. Bo mam zamiar kupic nawigacje tylko nie wiem z jaka mapa kupic czy AUTO MAPA czy NavRoadMap(bo niby ta jest zrobiona specjalnie pod ciężarówki) no ale ani jednej ani drugiej nie mialem okazji testowac wiec nie mam pojecia ktora bedzie lepsza jako navi do trucka. I jeszcze jedno nawigacja 5 cali bedzie ok? bo chodzi mi by byla i do osobowki i do ciezarówki. Pozdro.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. 7" dawaj, 5 to za mało uwierz mi.

    Usuń
   2. Ale jak już przy nawigacji jestesmy to spytam, czy testowałeś jakies inne programy czy poprostu automapa i autoroute są najlepsze? i nic więcej nie potrzeba?
    Swoją drogą, przydałby się jakis poradnik planowania trasy, ale z tym chyba ciężko było by to opisać, czy wytłumaczyć, a to jest ciężki kawałek chleba.

    Usuń
  48. Testowałem inne mapy w nawigacji i mi najbardziej odpowiada AutoMapa,bardzo fajnie planuje się samemu trasę,najnowsza wersja,którą posiadam w krajach w których jeżdżę sprawdza się bez zarzutów i w połączeniu z AutoRoute nie mam żadnych problemów ze znalezieniem ulic i dojazdem do firm.Zrobię o tym duży post i pokaże jak planuję trasy,jak zmieniam i koryguję nawet podczas jazdy jak trzeba,dlatego mam nawigację 7" bo podczas jazdy bezproblemu mogę dużo zmienic jeżeli chodzi o trase i nie potrzebuję stawac na parkingu z powodu zbyt małego wyświetlacza.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Właśnie dl mnie byłoby bardzo przydatne jak sam wybierasz przez które miejsca chcesz przejechać chodzi mi np o miasta. Sam mam AutoMapę z tego roku ale nie zapoznałem się jeszcze z instrukcją jak wybrać przez jakie miejscowości mam przejeżdżać:( i prowadzi mnie tak jak sama ustali:( Mógłbyś coś napisać może przed tym filmikiem w jakich opcjach się to ustawia??

    Usuń
  49. Mam pytani co do pneumatyki. Jeśli układ jest szczelny, to czy np jak zostawię po jeździe samochód na noc to rano tez jeszcze będę miał powietrze w układzie i będę mógł odrazu ruszyć czy muszę czekać aż sie powietrze nabije? i mam jeszcze jedno pytanie czy jest jakaś strona w internecie gdzie można przeczytać o budowie samochodu ciężarowego itp?

   OdpowiedzUsuń
  50. Jak to robisz że wszędzie masz internet, choćby wolny. Pytam z ciekawości, bo tylko chciałbym zostać kierowcą.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Mam kupiony niemiecki internrt z sieci e-plus,bez umowy płacę 15 euro ryczałt na miesiac,w innych krajach chodzi ale jest drogi bo w roamingu.

    Usuń
  51. Krzyśku mam sprawę jak będziesz w stanie odpisz ! Bo szukałem tych książek nawigator kierowcy zawodowego ponieważ mnie to zainteresowało ale gdy już zamówiłem po długich poszukiwaniach tę książkę to okazało się że jej nie mają i już nie jest drukowana i czy może wiesz skąd by szło ją kupić czy coś bardzo bym był wdzięczny.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Tez szukałem tej ksiazki niema nigdzie!
    znalazlem cos takiego ,,vademecum kierowcy zawodowego kat.C" te same tematy w niej sa. pzdr Pralacik

    Usuń
   2. Chyba ją znalazłem nawet zamówiłem nie było zdj tej książki ale ta sama nazwa i autor ten sam więc to chyba to :p jak chcesz pośle Ci link księgarni

    Usuń
   3. Możesz podać link, przyda się.

    Usuń
   4. Proszę http://www.politechnik.poznan.pl/s/s,list,search,1.html?q=nawigator+kierowcy+zawodowego&x=7&y=14&where= są tam 3 części tych książek :) kto chętny niech sobie zamawia

    Usuń
  52. Mi udało się dzisiaj zamówić tylko NAWIGATOR - PRZEWÓZ RZECZY. Rzeczywiście z czasem pracy, tej książki nigdzie nie ma. Nie wiem czy chwilowo, czy już nie będzie. Może ktoś by polecił jakieś książki z czasem pracy kierowców, gdzie jest to jasno i zrozumiale dla laika opisane i wytłumaczone.

   OdpowiedzUsuń
  53. Jak możesz podaj ten link.

   OdpowiedzUsuń
  54. Możesz podać linka lub nazwę księgarni.

   OdpowiedzUsuń
  55. wypożyczcie :) mam Mamę w bibliotece i mi ściągneła z Polski gdzieś.Czyli są ;p

   OdpowiedzUsuń
  56. hmm fajnie spędzone święto Krzysztof wśród pięknych samochodów. mam pytanie to jak są euro palety które pasują idealnie do naczepy to nie trzeba ich spinać pasami?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. W komentarzach postu "Tak to można odpoczywać" była mała dyskusja i odpowiedź o tym.

    Usuń
  57. Wznawiam temat, wie ktos gdzie mozna kupic ta książke o czasie pracy???

   OdpowiedzUsuń
  58. Mam takie pytanko, jak to jest z autostopem w Europie. Jako kierowcy cieżarówke bierzecie kogoś na podwózkę czy nie bardzo?

   OdpowiedzUsuń
  59. Super, na ten temat czekałem, bo na pewno się przyda w przyszłości.Pozdrawiam.

   OdpowiedzUsuń
  60. Też używam nawigacji Navroad 7cali i po odklejeniu foli również pokazały się kolory
   tęczy ,oczywiście jak patrze pod innym kątem na ekran i przy dużym oświetleniu.
   I również używam AutoMapy teraz mam wydanie (1204); i większych miastach z dzielnicami np. Hamburg wpisuje kod pocztowy i nie mogę wyszukać ulicy. Ale jak wpiszę bez kodu samo miasto Hamburg bez problemu wyszukuję ulice.

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Cześc Paweł.A czy próbowałeś umyc dokładnie wyświetlacz w nawigacji,bo może to są pozostałości po jakimś płynie,który używali do przyklejenia foli ochronnej.W domu,mam specjalny srodek do mycia LCD,i spróbuję umyc tym nawigację.Dzięki za info.jak szukac ulic bez dzielnic,napewno wykorzystam tą wiedzę.Pozdrawiam.Szerokości.

    Usuń
   2. Jeszcze nigdy nie myłem tej nawigacji. Nawigacja chodzi cały czas poprawnie, a kolor tęczy się nie powiększa jest cały czas taki sam. Rzeczywiście spróbuje ją umyć , a tak nawiasem SUPER BLOG:) jak i PORADNIK.

    Usuń
  61. Brat miał wcześniej AutoMape, a teraz kupił Tomtom-a i jest on w wersji TRUCK. Mówił, że Tomtom jest o niebo lepszy niż AutoMapa, przynajmniej dla niego :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Dzieki za info,że jest TomTom w wersji TRUCK,ta informacja napweno przyda się wielu kierowcom.

    Usuń
  62. Jak to jest z tym tachem cyfrowym? Co ile trzeba zrobić wydruk? Co 28 dni czy wcale, dopiero przy kontroli?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wydruk możesz robic kiedy chcesz.Co 28 dni,daję moją kartę do szczytania u mnie w firmie.

    Usuń
  63. Relacje z tras piekne opisy , zdjecia ,filmiki nowy dział " Kierowca dez doświadczenia "za wszystkie rady i porady za wskazówki za checi do pisania bloga za serce jakie w to wszystko wkładasz bardzo DZIĘKUJEMY. Napewno Ja i wielu czytających tego bloga skorzysta z tego wszystkiego co tutaj nam opisujesz zanim wyruszy na szlaki drogowej EUROPY. I będzie wszystkim o wiele łatwiej majac taka wiedze jaka nam przekazałeś jeszcze raz za wszystko stokrotne DZIĘKUJE. Pozdrawiam RAFI-71

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Spoko,ja tylko chcę pomóc,tak jak napisałeś,aby Wam było łatwiej:)

    Usuń
  64. Dołączam się i chyba Panu Krzyśkowi trzeba zorganizować polewanko za niedługo na 100.000 odwiedzin ! :D

   OdpowiedzUsuń
  65. Zgodze sie z tobą Krzysiu ze Auto Mapa i nokia 500 która posiadam lubi sie zawieszac ze wzgledu na wieksza ilosc funkcji tego problemu nie widziałem przy wczesniejszych wersjach AutoMapy. Auto Mapa zawiodła mnie tylko raz z czego wiem ze jeszcze w tamtym roku był problem ze znalezieniem odpowiedniej trasy tj. w Holandii w kierunku na Eindhoven.

   Pozdrawiam i szerokości

   zapraszam na mój blog: dominikwtrasie.blogspot.pl

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. We wczesniejszych wersjach AutoMapy,też mi Nokia 500 chodziła super i nie wieszała się,Zaczęło to się robic w wersjach,które wyszły ok.rok.temu.Masz błąd w linku - końcówka .com zamiasta .pl ale poradziłem sobie.Dodaję do polecanych i trzymam kciuki za zdanie prawka i ruszenie w świat zestawem.Czekam na kolejne wpisy na blogu.

    Usuń
   2. Zgadza się powinno być: dominikwtrasie.blogspot.com

    Usuń
  66. Co do wersji TomTom-a w wersji TRUCK, mogę go na prawdę polecić, dobrze prowadzi, po ustawieniu wszystkich danych typu szerokość, długość, wysokość, opcjonalnie waga itd nie ma problemu, że prowadzi nas pod zakaz tonażowy lub jakiś wiadukt. Wiadomo nie raz może dać dłuższą trasę, ale można sobie korygować w dowolny sposób.Idealna też nie jest, ale jeszcze idealnej nawigacji nie widziałem. Brat posiada Tom-tom Go910 z dyskiem twardym 20GB,także można wgrywać sobie jeszcze inne mapy lub jakieś pierdoły. Jeżeli miałbyś kiedyś jakieś pytania dotyczące urządzenia, wgrywania to pisz :)

   OdpowiedzUsuń
  67. Problem wyboru mapy do nawigacji jest problemem wielu początkujących (i nie tylko) kierowców trucków. Zastawia mnie, dlaczego nie próbowałeś skorzystać z mapy Navroad Truck. Ja niestety również nie, a podobna wersja "TRUCK" jest zdecydowanie lepsza niż Automapa. Nie omieszkam poinformować jak ją nabędę. No i mam jeszcze pytanie. Nie wspomniałeś o tym, skąd bierzesz prąd? Tzn ja wiem, ale może opowiesz o swojej przetwornicy. Ja w tej chwili mam małą 350W a przymierzam się do wymiany na 1000 lub 2000 W. Jakaś rada?

   OdpowiedzUsuń
  68. Napisze w tym dziale dla kierowców i dla przyszłych kierowców unikajcie Rosji a ten filmik jest przestrogą i nie mówcie ze wina kierowcy bo przyjrzyjcie się kto pierwszy skoczył do kierowcy z łapami POZDRAWIAM o to link to filmiku :

   http://www.youtube.com/watch?v=p_hovRTSG-E&feature=share

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Oglądałem ten Film już jakiś czas temu i ze wcześniejszych źródeł wiem że podobno jechał pod wpływem alkoholu. Myślał że i to mu się uda:) A na Rosji nie jest źle jak nie szukasz to nie znajdziesz kłopotów. Zatrzymują Cię do kontroli dajesz 100 rubli i jedziesz dalej. A kasa dla kierowcy jest naprawdę dobra którzy decydują się jeździć na wschód.

    Usuń
  69. Tachograf cyfrowy coś o obsłudze Link: http://www.netpolska.com/obsluga-tachografu-cyfrowego-film/kategoria.html

   OdpowiedzUsuń
  70. Mam pytanie w sprawie czasu pracy kierowcy. jeśli np od poniedziałku do soboty wykorzystałem max 56 godzin jazdy i zrobiłem potem przerwę 24 h to nastepnie w poniedziałek wtorek srode i czwartek zrobiłem po 9h jazdy czyli te 36 h co mi zostało następnie robie przerwe 45h ktora kończy sie w sobotę już, czy muszę czekać do poniedziałku aż mi sie zacznie nowy 2 tygodniowy okres czy w sobote mogę ruszyć i zacząc ten nowy okres jazdy? i jesli moge ruszyć to ile godzin mogę jechać i jak to wyglądać będzie w perspektywie nowego 2 tygodniowego okresu

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. tzn 34 h

    Usuń
   2. Moim zadaniem musisz czekać do poniedziałku 00:00 godz. dopiero możesz ruszyć.
    Tydzień według przepisów trwa od Poniedziałku 00:00 do niedzieli 24:00. A w ciągu 2 tygodni na max możesz wyjechać 90h. Także ja bym czekał do Poniedziałku do godziny 00:00 i dopiero ruszył . Nie jestem wielkim znawcą ,ale takie jest moje zdanie tak myślę i tak bym zrobił. Dziękuje:)

    Usuń
   3. Tydzień to okres zawierający się pomiędzy godziną 00:00 w poniedziałek, a 24:00 w niedziele.
    Czyli musisz stać do 24:00 w niedziele i ruszasz o 00:01 w poniedziałek.

    Usuń
  71. Dla tych, którzy planują zapisać się na kurs kwalifikacji wstępnej - Pamiętajcie, że warto się targować! Taki kurs to duży zysk dla szkoły i nawet jak trochę zejdą z ceny to i tak im się to będzie opłacać, a wiadomo, że te 2-3 stówy na drodze nie leżą :)
   Ja w kwietniu tego roku za kurs kwalifikacji wstępnej pełnej zapłaciłem 3500zł.

   OdpowiedzUsuń
  72. witam
   mam pytanko, jeśli zjeżdżam już na pauzę i robię 11h przerwy zmieniam tarczkę i potem czekam powiedzmy 12h na parkingu bo powiedzmy ze nie mam jeszcze miejsca ładunku to po tych 12h ile mogę jeszcze jechać? 3H i pauza czy normalnie 10/9H? Mógłby mi to ktoś dokładnie wytłumaczyć?

   OdpowiedzUsuń
  73. Trochę to pogmatwałeś, ale wiem o co Ci chodzi, skończyłeś pauze i jeszcze stałeś później 12h, to oczywiscie nastepny dzień ci sie zaczyna jak zaczniesz jechac, czyli kolejne 9/10h najlepiej sobie przed ta jazdą zmienic tarczkę na czystą

   OdpowiedzUsuń
  74. Koledzy,a tak naprawde to ile mozzna zarobic c+e poza granicami kraju??
   Jak jest teraz stawka mniej wiecej za km??
   Jak jest lepiej-jak szef płaci ci za fracht czy za km??

   OdpowiedzUsuń
  75. Krzysiu a moze napiszesz cos na temat CB które posiadasz przeciez to tez jest wazny sprzet..
   Pozdrawiam
   Dominik

   OdpowiedzUsuń
  76. jak wciśniemy w ciężarowce hamulec lub sprzęgło to wtedy słychać powietrze(takie pss) wtedy powietrze gdzieś ucieka czy idzie po przewodach do hamulców?

   OdpowiedzUsuń
  77. Słychać jak odpowiednie zawory wypuszczają powietrze, aby uruchomić hamulec czy sterownik sprzęgła.

   OdpowiedzUsuń
  78. Dziś Panie Krzysku przejezdzałem obok twojej firmy w świerklanach D&J Reclik :)
   Stało tam kilka waszych maszyn
   Pozdrawiam!!!

   OdpowiedzUsuń
  79. Mam pytanie odnosnie internetu. Jest duża szansa ze w krajach UE w tracku sciagne internet WiFi na jakis wiekszych parkingach lub stacjach, czy raczej nie ma na co liczyc i lepiej zakupic ktorys z pakietow ktore wymieniales. Niedlugo zaczynam jazde i chcialbym sie troche zorjetowac Pozdrawiam.

   OdpowiedzUsuń
  80. Panowie mam pytanko?
   w samochodach ciężarowych są gniazda 12v i 24v? jaka jest miedzy nimi różnica? czy mogę podpiąć np nawigacje lub ładowarkę do tel pod gniazdo 12v i 24v? a jakie są urządzenia które sie podpina aby pod 24v? jestem zielony w te klocki i chciałbym trochę zaczerpnąć wiedzy na ten temat

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wydaje mi się że wszystkie nawigację możesz podpiąć pod 24(przynajmniej ja nie widziałem takiej co się nie da), pisze na zasilaczu na naklejce czy czym tam jakie obsługuje napięcie.

    Usuń
  81. Witam.
   Niedawno zdałem egzamin na kat.c+e i kolega zaproponował mi prace na "lewo" bez kwalifikacji .I tu się nasuwa moje pytanie : ile wynosi mandat za przewóz bez świadectwa kwalifikacji ? Czekam na szybką odpowiedź.
   Pozdrawiam Adam .

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. zadzwoń kolego najlepiej do ITD, tam wiedzą najlepiej:)

    Usuń
   2. Napewno zakaz kontynuowania jazdy plus mandat za jazde bez uprawnien bo brak KW jest brakiem uprawnien do wykonywania przewozów zarobkowych.

    Usuń
  82. witam wszystkich trackerow szukam pracy jako kierowca jestem z krakowa bylbym wdzieczny jezeli dalby ktos namiar na firme ktora przyjela by kierowce bez doswiadczenia posiadam wszystkie dokumenty potrzebne do podjecia pracy pozdrawiam

   Mariusz

   OdpowiedzUsuń
  83. Wie ktoś z was jak wgrać automape na androida 2.2 ?

   OdpowiedzUsuń
  84. Witam w sprawie książki co Krzysztof polecial nawigatror -czas pracy kierowcy w ksiegarniach juz tej książki nie ma. Jaki zamiennik polecacie zeby dobrze i zrozumiale czas pracy byl opisany. Pozdrawiam.

   OdpowiedzUsuń
  85. jak to jest z tymi godzinami pracy w 4/1lub2..

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    Usuń
  86. Fajny ten Twój blog i pomocny... Za niedługo kończę kwalifikację i też zasiądę za kółkiem zestawu, a dzięki takim jak Ty jest to trochę łatwiejsze.

   Pozdrawiam!!!
   Jastrząb!

   OdpowiedzUsuń
  87. a jak to jest z pauzą tygodniową według przepisów odpoczynek 45 godzin nie może być odebrany w kabinie?

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Wg. prawa skrócona pauza 24h możne być odebrana w kabinie a na 45h stania przewoźnik powinien zapewnić kierowcy jakiś motel, hotel, zjazd na bazę czy mieszkanie. Ale prawo jest prawem a rzeczywistość jest całkiem inna.

    Usuń
  88. Witaj ;)

   Mógłbym się dowiedzieć czym nagrywasz te filmy ?

   Pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń
  89. Witam, jesli bys mi podal linka gdzie mozna kupic ta ksiazke nawigaotr tom2 bylbym bardzo wdzieczny

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Z tego co pisali inni, dowiedziałem się, że takich książek jak ja kupiłem, już nie ma na rynku. Są podobne i chyba wszystko jest w jednym tomie. Szukaj w księgarniach internetowych. Ja te książki kupiłem przez internet niecałe dwa lata temu.

    Usuń
  90. świetna robota Krzysztof !!! pozdrawiam

   OdpowiedzUsuń