sobota, 7 kwietnia 2012

Tankowanie na Luxie i kupowanie Winiety

Tankowanie.

Bardzo dużo kierowców z różnych firm i różnych krajów przyjeżdża na Shella w Luxembourgu tankować swoje ciężarówki. Z bardzo prostej przyczyny, z powodu tańszego diesla. W porównaniu z innymi krajami UE w Luxie cena jednego litra ropy jest niższa w prawie 40 eurocentów (ok.1,60 PLN).
Na Shellu w Luxie jest samoobsługowe tankowanie. Mamy przed sobą dystrybutor w którym wbudowany jest dotykowy monitor. Żeby zatankować musimy wiedzieć jak obsłużyć komputer, który steruje dystrybutorem.
Będąc tam zauważyłem, że niektórzy kierowcy mają problem z obsługą tego komputera. Myślę, że przede wszystkim ci, którzy są tam pierwszy raz. Gdy byłem tam pierwszy raz, również nie bardzo wiedziałem jak mam obsłużyć ten program, ale popytałem innych polskich kierowców i z pomocą jednego z nich zatankowałem swoje kotły i w ten sposób zaliczyłem pierwsze tankowanie na Luxie. Szczerze powiem, że jadąc tam pierwszy raz miałem lekkiego stresa. Chciałem żeby wszystko wyszło jak najlepiej a wiadomo jak to jest jak się jedzie gdzieś pierwszy raz. Stres i podniecenie. Jak to będzie ? Muszę sobie poradzić itd. takie myśli kręciły mi się po głowie.
Opiszę co po kolei należy robić, żeby zatankować szybko i sprawnie. Musimy pamiętać, że na Luxie nie będziemy sami, to jest jedno z tych miejsc w europie ,gdzie zawsze coś się dzieje, zawsze są inni kierowcy i inne ciężarówki. Dwadzieścia cztery godziny na dobę. Oczywiście każdemu się śpieszy i naszym zadaniem jest szybko zatankować i pozwolić tankować innemu kierowcy.


Stacja Schell - Louxembourg
Opis zdjęcia

1.Dystrybutory dla samochodów ciężarowych
2.Dystrybutory dla samochodów osobowych
3.Sklep,ubikacje,prysznic.
4.Stacja Aral na przeciwległym pasie ruchu,lecz w tym momencie nas nie interesuje,interesuje nas tylko Shell.



Kierunki wyjazdu ze stacji Shell

Tankowanie na stacji Shell

Więc jak wygląda tankowanie na Luxie.
Przyjeżdżając na Luxa raczej na sto procent będziemy stać w kolejce. Ale bez obaw, długość kolejki jest różna. Do dyspozycji mamy dwanaście stanowisk do tankowania. Wybieramy jedno z nich i podjeżdżamy pod dystrybutory. Należy przygotować sobie kartę płatniczą, w moim przypadku jest to karta Shella. Obsługiwane są jeszcze karty DKV. Dystrybutory nie przyjmują gotówki. Oczywiście należy sobie przygotować PIN do karty i spisać stan licznika na kartkę, ponieważ będziemy poproszeni przez program komputerowy o podanie tego stanu licznika.
Będąc już na stanowisku do nas należą dwa dystrybutory. Każdy do jednego baku. Jeden po stronie kierowcy ,drugi po stronie pasażera. Komputer znajduje się w dystrybutorze po stronie kierowcy.

Jak obsłużyć program do tankowania ?


1.Wybieramy język,czyli PL
2.Zostajemy poproszeni o włożenie karty,wiec ją wkładamy w odpowiednie miejsce. ( Komputer czyta kartę i po chwili prosi nas o jej wyjęcie.)
3.Wyjmujemy kartę. ( Do wyboru mamy tankowanie "Diesel" lub "AdBlue".)
4.Wybieramy "Diesel".
5.Wybieramy nr.dystrybutora. ( Na filmie akurat tankuję z numeru 5.Musimy wiedzieć że po drugiej stronie nasz dystrybutor ma taki sam numer.
6.Podajemy PIN
7.Podajemy stan licznika.
Po chwili otrzymujemy komunikat,że możemy zacząć tankowanie.
Po zakończeniu tankowania naciskamy przycisk "TICKET" czyli bilet,w naszym przypadku jest to paragon. I w tym momencie mamy zatankowany jeden zbiornik,teraz tą samą czynność w tej samej kolejności musimy powtórzyć i idziemy na drugą stronę do drugiego dystrybutora. Tankujemy z dystrybutora o tym samym numerze drugi zbiornik. Po zakończeniu tankowania, również bierzemy drugi paragon.


Kupowanie Winiety.

Będąc w Luxembourgu musimy zapłacić za przejazd autostradą czyli wykupić " Winietę ". W zasadzie to przyjeżdżając do Louxembourga powinniśmy już mieć wykupioną winietę. Winiety można kupić na stacjach paliw ( pompa ) przy autostradach zanim wjedziemy do Louxembourga. Kupując winietę mówimy w odpowiedniej kolejności 

Kraj - Polska
Klasa Euro naszego ciągnika - np.Euro 3
Ilość osi w naszym zestawie - 5 osi
Na ile dni kupujemy winietę - np.2 dni

lub wypełniamy druczek.

Na Stacjach paliw ( pompa ), również znajdują się druczki, które należy wypełnić i wtedy nie trzeba nic mówić kupując winietę. ( zdjęcie poniżej 1.a )

Gdzie kupić winietę na Schellu w Louxembourgu ?
Na Shellu znajduje się taki mały, przeszklony budynek pomiędzy dystrybutorami, bardzo łatwo go zauważyć. W tym budynku możemy, a raczej powinniśmy kupić " Winietę "
Jest tam specjalny druczek, który bierzemy i wypisujemy.
Poniżej przedstawiam ten druczek wraz z opisem jak należy go poprawnie wypisać.


1.a - Poprawnie wypisany druczek do zakupu winiety

1.Zaznaczamy czy płacimy kartą czy gotówką,w moim przypadku jest to karta Shell.
2.Wpisujemy kraj,czyli PL.
3.Wpisujemy numer rejestracyjny ciągnika.W moim przypadku SRB29WU.
4.Zaznaczamy jaki mamy silnik,chodzi spalanie Euro,w moim przypadku Euro3.
5.Wpisujemy ilość osi,w moim przypadku jest ich 5.
6.Wpisujemy datę od kiedy do kiedy chcemy kupić Viniete,w moim przypadku jest to jeden dzień.
7.Zaznaczamy kraj,czyli PL.

Winieta na jeden dzień dla klasy Euro3 / 5 osi kosztuje 8 Euro. Jeden dzień spokojnie wystarczy aby wjechać na Shella, zatankować i wyjechać z Luxembourga.
Oczywiście tankowanie i kupienie Winiety nie zajmie nam całego dnia, przeważnie od godziny do półtorej, na parkingu po tankowaniu możemy wykręcić pauzę 45 min. i jechać dalej.
Winietę kupujemy minimum na jeden dzień bo niemożna jej wykupić na konkretne godziny, czy na zjazdy z    autostrady jak to jest np.w Niemczech.

Myślę, że dosyć dokładnie opisałem tankowanie i kupowanie winiety. W odcinku 12 "Ż ycie w trasie" pokazuję obsługę komputera podczas tankowania.

Poniżej nowy odcinek " Życie w trasie cz. 13 "

Zapraszam na forum Młody Trucker - Forum początkujących kierowców zawodowych

8 komentarzy:

  1. No powiem ci szczerze, że nie wiedziałem, że na Luxie się tak robi :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Jak takie będziemy mieli wszystko opisane i pokazane to napewno poruszanie się po zachodzie będzie dużo prostrze i łatwiejsze jak nam się wydaje. Bo zawsze strach ma wielkie oczy. Pozdrawiam RAFI-71

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie rozumiem tylko dlaczego na winiecie trzeba uwzględnić 2 razy "PL"?

    OdpowiedzUsuń
  4. Przy tankowaniu mogą się zdarzyć sytuacje że się benzyna rozleje, wiecie jak jej zapach usunąć? na https://neutralizatoryzapachu.pl/blog/usuwanie-zapachu-benzyny-jak-to-zrobic/ zobaczcie, ja ostatnio korzystałem z tych porad, nalałem do bańki i źle zamknąłem, rozlało się sporo w bagażniku. ale już nic nie czuć.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z tego ci ja się orientuję to często również firmy transportowe mają swoje stacje paliwowe. Lub jeszcze inaczej, posiadając odpowiedni zbiornik i pompę do paliwa https://www.dostudni.pl/pompy-do-paliwa,c27.html jesteśmy w stanie tankować wszedzie gdzie będziemy mieli taką możliwość ich użycia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie jeśli chodzi o takie kwestie to jak najbardziej one są ważne. jeśli jesteśmy posiadaczami pojazdu to ja również jestem zdania, ze warto jest zapoznać się z wpisem https://kioskpolis.pl/ubezpieczenie-odpowiedzialnosci-cywilnej-oc-czym-jest/#kotwica1 gdzie dokładnie wyjaśniono czym jest ubezpieczenie OC.

    OdpowiedzUsuń
  7. Zbiorniki na Adblue są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nowoczesnych systemów redukcji emisji spalin. Ekonstal oferuje zbiorniki, które są zarówno trwałe, jak i bezpieczne dla środowiska, zapewniając odpowiednie warunki do przechowywania Adblue.

    OdpowiedzUsuń